Legjenda e Gjermanisë mer lajmin e hidhur!

20 Mars 2023
23:49
Telesport
back button

Mbyllet brenda pak muajsh përvoja e parë si trajner e Miroslav Kloses. Ish-sulmuesi i famshëm i Gjermanisë është shkarkuar nga skuadra austriake Altach. Një vendim surprizë pas barazimit të marrë në javën e fundit skuadrës kryeusese Red Bull Salzburg.

Me sa duket, drejtuesit kanë vendosur të përfitojnë nga pauza për të gjetur një alternativë të besueshme për rolin e trajnerit. Altach aktualisht zë vendin e fundit me vetëm 17 pikë të grumbulluara në 22 ndeshje: 4 fitore, 5 barazime e 13 humbje.

“Gjatë analizave tona, ne arritëm në përfundimin se ekipit i duhet një moment i ri për të arritur sigurinë”, tha drejtori sportiv, Georg Festetics. Para se të merrte drejtimin e Altach verën e kaluar, Klose punoi te Bayerni i Mynihut si ndihmës i trajnerit aktual të kombëtares, Hansi Flick.

Klose është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Gjermaninë dhe mban rekordin për më shumë gola të shënuar në Kupën e Botës FIFA. Duke filluar karrierën e tij në FC 08 Homburg, Klose luajti në Bundesligë për Kaiserslautern përpara se të bëhej një nga golashënuesit më pjellorë në ligë me Werder Bremen, ku ai u vlerësua Futbollisti Gjerman i Vitit në 2006 dhe gjithashtu u emërua në Skuadren më te mirë te Bundesligës në 2004–05 dhe 2005–06.

Paraqitjet e tij e panë atë të kalojë te gjigantët e Bayern Munich në 2007. Gjatë kohës së tij në Bayern, Klose fitoi titujt e ligës 2007–08 dhe 2009–10. Në vitin 2011, Klose u transferua te klubi i Serie A Lazio, ku fitoi Kupën e Italisë 2012–13 dhe përfundimisht përfundoi karrierën e tij si lojtar në 2016 pas pesë vitesh në klub.

Klose njihet më së shumti për paraqitjet e tij me kombëtaren gjermane. Ai ishte pjesë e skuadrës që fitoi Kupën e Botës 2014, pasi kishte përfunduar më parë i dyti (2002) dhe i treti (2006, 2010) në kompeticion; ai përfundoi si nënkampion me Gjermaninë në UEFA Euro 2008 dhe vendin e tretë të përbashkët në UEFA Euro 2012.

Ai mban rekordin për më shumë gola të shënuar në turnetë e Kupës së Botës FIFA,  duke shënuar pesë gola në Kupën e Botës debutuese në 2002 dhe pasi kishte fituar Këpucën e Artë në Kupën e Botës 2006 në Gjermani duke shënuar sërish pesë herë.

Ai gjithashtu shënoi katër herë në Kupën e Botës 2010 dhe dy herë në Kupën e Botës 2014, në turneun e fundit duke kaluar rekordin e atëhershëm të Ronaldos së Brazilit prej 15 golave për të kryesuar listën e të gjitha kohërave. Ai u tërhoq nga ekipi kombëtar në gusht 2014, menjëherë pas fitores së Gjermanisë në Kupën e Botës 2014

Lajme të tjera

Lajmet e fundit