“Lewa i ri” çmend klubet italiane: është polak dhe shënon shumë

6 Dhjetor 2023
17:17
Denis Hakanaj
back button

Ai studion Lewandowski, por ndërkohë po çmend të gjitha mbrojtjet e ekipeve të Serisë B: Atalanta ka vënë në shënjestër një talent të vërtetë që po shpërthen në kategorinë e dytë të futbollit italian.

Gasperini, në fakt, po studion nga afër lojtarin polak që ka shënuar tashmë rreth 8 gola në 15 ndeshje vetëm në fillim të sezonit, si dhe ka bërë disa paraqitje vërtet të rëndësishme.

Krahasimi është sigurisht i parakohshëm, por premisat janë të shkëlqyera. Edhe Bundesliga, dhe ndoshta nuk është rastësi, e ka vënë re atë.

Lojtari në fjalë është Benedyczak, një sulmues polak i lindur në vitin 2000, të cilin Parma e mori rreth dy vjet e gjysmë më parë nga Pogòn Szczecin, ku konsiderohej një talent i vërtetë i kampionatit polak.

Nuk është rastësi, në fakt, që Emilianët duhet të shpenzonin rreth 2 milionë euro për ta marrë atë, një shifër që ndoshta mund të duket e ulët, por që në realitet përfaqëson një investim të rëndësishëm për një lojtar që nuk kishte treguar akoma asgjë.

Qendërsulmuesi polak, i cili luan me të dyja këmbët dhe ka teknikë të shkëlqyer, është në gjendje të luajë në hapësira të ngushta, por në të njëjtën kohë është në gjendje të sulmojë shumë mirë thellësinë. Për më tepër nuk i mungon aftësia për të shënuar.

Kartonit i tij sot vlen të paktën 7 milionë euro, një shifër që Atalanta mund ta përballojë në merkaton e janarit dhe më pas ndoshta ta lërë të rritet më tej në radhët e Parmës deri në qershor.

Megjithatë, konkurrenca për Benedyczak duket se rritet dita-ditës: klubet gjermane po lëvizin nën radar, por edhe Sassuolo është i interesuar.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit