Lewandowski, lamtumira e vulosur! Polaku ka refuzuar dy super klube sepse do Barcelona-n. Një hakmarrje ndaj sistemit “Bayern”

18 Maj 2022
16:40
Telesport

“Barcelona, Barcelona”… Kane mjaftuar disa te bertitura per te ritheksuar edhe njehere se zgjedhjen e tij e ka bere. Dhe e ka bere duke refuzuar edhe klube si PSG apo Chelsea, qe e kerkoi edhe vitin e shkuar para se te kthente Lukakun duke e paguar mbi 100 mln euro…

Por, telenovela mes Robert Lewandowskit dhe Bayern Munichut rrezikon të kthehet në një melodramë të vërtetë, me një fund që duket se nuk është shkruar ende. Prishja mes klubit dhe lojtarit është totale dhe prej disa kohësh dihet se ata nuk do të vazhdojnë së bashku pavarësisht një kontrate ekzistuese që skadon vetëm në verën e vitit 2023.

Nuk ka kushte për të vazhduar, sulmuesi tashmë ka komunikuar qëllimin për të. thuaj lamtumirë dhe largohu nga Mynihu dhe Bundesliga. Por brenda klubit duket se ka rryma të ndryshme drejtuese, me pranime nga disa drejtues dhe veton e të tjerëve, duke krijuar një kaos mediatik përballë të cilit kampioni polak do të kishte shpërthyer në dhomat e zhveshjes përballë (tashmë ish) shokëve të skuadrës.

E ndersa shoket e tij te ekipit e kane kuptuar dhe mbeshtetur polakun, te drejtuesit ka lindur ajo ndjenje e kokefortesise per te mos u bere nje han pa dyer, sic ndodhi me Alaba dhe mund te ndodhe me te tjere.

Natyrisht, nuk eshte mire qe dikush te mbahet kunder vullnetit nje vit dhe te ike me pas pa sjelle asnje qindarke, edhe pse ishte e njejta formule me te cilen Bayern e siguroi. Lewandowski ka arritur nje akord 3 vjecar me Barcelona-n dhe Laporta-n.

Zgjedhjen e tij e ka bere. Nuk eshte thjesht per para, ka me shume. Bayern kurre nuk e reklamuar Lewan si nje yll boteror por thjesht si sulmues qe bente detyren. E ndersa ne Spanje te Real dhe Barcelona jane ambasadore te lojtareve neper bote, madje duke ndikuar edhe ne Topin e Arte, ne Gjermani, Bayern ka nje tjeter politike, ate per te mos krijuar polemika, tensione etj etj…

Giovani Élber, ish-legjenda e Bayern, foli sot për Lewandowski: “Ai ka dhënë gjithçka dhe ka fituar gjithçka me ne. Nëse ai tani mendon se dëshiron të provojë diçka të re, ne nuk mund të bëjmë asgjë për këtë. Por ai e di se çfarë ka gjen te Bayern dhe nëse qëndron, ai do të vazhdojë të japë gjithçka”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit