Lille ka një Mike Maignan “të ri”, pasuesi i portierit të Milanit thjesht fenomenal!

3 Dhjetor 2023
19:03
Telesport
back button

Pas Mike Maignan, duket se Lille ka gjetur nje fenomen te ri ne porte, te rritur ne shtepi dhe qe eshte kthyer thuajse i pakalueshem. Quhet Lucas Chevalier dhe eshte vetem 22 vjec… Me dy pritjet qe beri sot ne sfiden ndaj Metz, e fituar nga Lille 2-0, tashme ka pritur 60% të penalltive (3/5) në Ligue 1, 2 prej tyre sot kundër Metz…

Chevalier është një portier i rritur në akademinë e të rinjve në Lille. Ai ishte portieri i tretë i klubit pas Mike Maignan dhe Orestis Karnezis gjatë fitimit të titullit të ligës së tyre sezonin 2020–21. Në korrik 2021, ai iu bashkua klubit të Ligue 2 Valenciennes në një marrëveshje huazimi afatgjatë. Bëri debutimin e tij profesional për klubin më 18 shtator 2021 në barazimin 1–1 kundër Pau.

Më 10 shtator 2022, Chevalier bëri debutimin e tij profesional për klubin e tij të fëmijërisë me një paraqitje të fortë kundër Marsejës. Disa javë më vonë, më 9 tetor, ai ndaloi një penallti dhe bëri pritje vendimtare në fitoren 1–0 të Lille në shtëpi ndaj rivalëve të Derby du Nord, Lens.

Ai u vlerësua për performancën e tij që i dha atij një vlerësim prej 8/10 ne derbi dhe një vend në Ekipin e Javës të L’Équipe. Pas ndeshjes, ai i tha ekspertit të Prime Video Sport Thierry Henry se ish-portieri i Lille, Mike Maignan e telefonoi para ndeshjes për ta këshilluar dhe inkurajuar.

Në janar 2023, Chevalier zgjati kontratën e tij me Lille deri në qershor 2027.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit