Lisa e zezë e “The Sun”; ja 11 sulmuesit që zhgënjyen në Premier League

28 Maj 2020
12:45
Alfred Lleshi

Tabloidi i njohur anglez, “The Sun”, ka renditur 11 sulmuesit e shkëlqyeshëm, që kanë zhgënjyer më së shumti në Premier League, që nga viti 2000. Referuar dy dekadave të fundit, nga këto 11 emra të spikatur, 8 prej tyre kanë luajtur në La Liga (Spanjë).

Diego Forlán: No tuvo suerte en el Manchester United donde estuvo de 2004 a 2005. Tardó 34 jornadas en anotar. Al salir, triunfaría en España.

Diego Forlán – Ai nuk pati fat te Manchester United, ku luajti nga viti 2004 deri më 2005. I duheshin 34 ditë për të shënuar. Kur u largua që aty, uruguajani triumfoi në Spanjë.

Fernando Morientes: Puede sorprender la inclusión del 'Moro' que, aunque no fue una gran estrella en el Liverpool, hizo 8 goles en 41 partidos.

Fernando Morientes – Mund të befasojë përfshirja e “Moro” në këtë listë, i cili edhe pse nuk ishte një yll i shkëlqyer te Liverpool, shënoi 8 gola në 41 ndeshje.

Hernán Crespo: El juego inglés no le sentó tan bien como el italiano. Tan sólo pudo hacer 20 goles, nunca fue titular indiscutible y tuvo que salir en varias cesiones

Hernán Crespo – Futbolli anglez nuk i shkonte për shtat argjentinasit, si ai italian. Në Premier League mundi të shënonte vetëm 20 gola, teksa kurrë nuk ishte startues i padiskutueshëm.

Andriy Shevchenko: En tres años no fue la gran estrella que brilló en el Milan. Su fichaje fue caro y en Londres no lo disfrutaron como se pensaban. Hizo 9 goles en 48 partidos.

Andriy Shevchenko – Në tri vite me Chelsea, ai nuk ishte ylli i madh, që shkëlqeu me Milanin. Nënshkrimi i tij ishte i shtrenjtë, por në Londër nuk i shijuan aftësitë e ukrainasit ashtu siç mendonin dhe prisnin. Ai shënoi 9 gola në 48 ndeshje.

Robinho: Vino como estrella del Madrid, pero en tres años no logró la evolución que todos imaginaban. Hizo 14 goles en tres cursos como 'citizen'

Robinho – Ai erdhi si yll nga Real Madridi, por në tri vite nuk e arriti evolucionin, që e imagjinuan të gjithë. Ai shënoi 14 gola në 3 sezone si “qytetar”.

Radamel Falcao: Al 'Tigre' le critican por partida doble. Ni en el United ni en el Chelsea logró la repercusión que tuvo en el Atleti o en el Porto

Radamel Falcao – “Tiger” është kritikuar dy herë. As te Manchester United dhe as te Chelsea nuk arriti të kishte ndikimin spikatës si me Atletico Madrid dhe Porto.

Roberto Soldado: No le fue bien al español en Londres. Tan sólo pudo hacer 7 goles con los 'Spurs'. Luego llegaría Kane a su lugar y las comparaciones no le dejan en buen lugar.

Roberto Soldado – Spanjolli nuk bëri mirë në Londër. Ai mundi të shënonte vetëm 7 gola me “Spurs”. Harry Kane do të spikaste në rolin dhe vendin e tij, ndaj krahasimet nuk lënë shije të mirë për të.

Pato: Su paso por el Chelsea fue testimonial. El brasileño no explotó el potencial que había mostrado en el Milán. Tan sólo hizo un gol

Pato – Koha e tij në Chelsea ishte zhgënjyese. Braziliani nuk e shfrytëzoi potencialin që kishte treguar te Milani. Ai shënoi vetëm një gol.

Gonzalo Higuaín: Respondió en España e Italia pero no así en Inglaterra. Los fans del Chelsea no guardan un grato recuerdo del Pipita, cuyo paso fue estéril

Gonzalo Higuaín – Ai shkëlqeu në Spanjë dhe Itali, por jo në Angli. Tifozët e Chelsea nuk mbajnë mend një kujtim të dashur nga “Pipita”, sepse performance e tij ishte sterile.

Morata: 66 millones pagó el Chelsea por el español, que aún pertenece a los 'blues' aunque el Atlético lo firmará este verano. Otro que no cuajó en Londres

Morata – 66 milionë euro të paguara nga Chelsea për sulmuesin spanjoll, i cili ende iu përket bluve, edhe pse Atlético Madrid do të nënshkruajë këtë verë blerjen përfundimtare. Një tjetër sulmues, që nuk ia doli në Londër dhe Premier League.

Sergei Rebrov: 16 millones pagó el Tottenham por el jugador ruso del Dinamo de Kiev. También jugó en el West Ham. Uno de los 'pufos' de la ´decada

Sergei Rebrov – Tottenham pagoi 16 milionë euro për lojtarin rus të Dynamo Kiev. Ai, gjithashtu, luajti me West Ham, por rezultoi një nga zhgënjimet e mëdha të dy dekadave të fundit në Premier League.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit