Lista e “Forbes” / Sportistët më të paguar në botë, Federer mposht CR7 dhe Messi

30 Maj 2020
13:49
Alfred Lleshi

Revista prestigjioze “Forbes” ka përditësuar listën e saj të sportistëve më të paguar në vitin 2020. Leo Messi humbet numrin një në këtë renditje, duke zbritur i treti, sepse është tejkaluar nga Roger Federer dhe Cristiano Ronaldo në këtë podium të veçantë. Më poshtë po ju njohim me 20 sportistët më të paguar në botë për këtë vit kalendarik, bashkë me shumat përkatëse që fusin në xhep.

1. Roger Federer (tenis) – 106.3 milionë dollarë
2. Cristiano Ronaldo (futboll) – 105 milionë
3. Lionel Messi (futboll) – 104 milionë
4. Neymar (futboll) – 95.5 milionë
5. Lebron James (basketboll) – 88.2 milionë
6. Stephen Curry (basketboll) – 63.9 milionë
7. Kevin Durant (basketboll) – 63.9 milionë
8. Tiger Woods (golf) – 62.3 milionë
9. Kirk Cousins (NFL) – 60.5 milionë
10. Carson Wentz (NFL) – 59.1 milionë
11. Tyson Fury (boks) – 57 milionë
12. Russell Westbrook (basketboll) – 57 milionë
13. Lewis Hamilton (Formula 1) – 54 milionë
14. Rory McIlroy (golf) – 52 milionë
15. Jared Goff (NFL) – 49 milionë
16. Conor McGregor (UFC) – 48 milionë
17. James Harden (basketboll) – 47.8 milionë
18. Giannis Antetokounmpo (basketboll) – 47.6 milionë
19. Anthony Joshua (boks) – 47 milionë
20. Deontay Wilder (boks) – 46.5 milionë

Lajme të tjera

Lajmet e fundit