Kombëtarja

Miqësorja vëllazërore në barazim 2-2, Prishtina e tëra në festë

Një orë para ka nisur të mbushet stadiumi i Prishtinës. Tifozët, të veshur kuqezinj, por të tjerë edhe me ngjyrat e flamurit të Kosovës, i kanë pritur me brohoritje të dyja kombëtaret, kur kanë zbritur në tapetin e blertë.

Miqësorja vëllazërore mes Kosovës dhe Shqipërisë është mbyllur në barazimin 2-2. Katër golat, nga dy në secilën portë, janë realizuar në pjesën e dytë, teksa e para ka përfunduar me rrjeta të paprekura. Interesant është fakti se për kuqezinjtë kanë shënuar dy lojtarë të rinj, Rey Manaj, që kishte ndeshjen e parë me kombëtaren e drejtuar nga De Biazi, dhe Amir Rrahmani, i cili ka luajtur disa minuta edhe në ndeshjen me Francën, fundvitin e shkuar, në Rennes.

Kosova 2

Kosova-Shqiperia 2-2, moment nga ndeshja miqesore

Një pjesë e parë e nisur vrullshëm nga Kosova, ndërsa kuqezinjtë janë të tërhequr disi, mundohen të administrojnë topin në mesfushë dhe të mos hyjnë në përplasjet e ashpra, ndonjëherë. Pjesa e dytë ka qenë më spektakolare, sepse të dyja skuadrat kanë parë më shumë nga portat kundërshtare. I pari i ka zhbllokuar shifrat Rey Manaj, që nuk kishte as 30 sekonda në fushën e lojës, ndërsa ka barazuar shpejt nga pika e bardhë Celina.

dronii

Një dron eshte ngritur para fillimit te ndeshjes Kosove-Shqiperi 2-2

Një tjetër i sapofutur, Rashani, që debutoi me Kosovën, ka kaluar në epërsi vendësit, por nuk ka zgjatur shumë, që Rrahmani të vendoste ekuilibrin rezultativ përfundimtar. De Biazi i ka aktivizuar thuajse të gjithë lojtarët që kishte me vete, me përjashtim të Alban Hoxhës dhe Agollit. Natyrisht, rezultati ka qenë i dorës së dytë, pasi qasja ka pasur anën festive. Tifozët, që e kishin tejmbushur stadiumin, kanë mbetur të kënaqur dhe i kanë duatrokitur të dyja kombëtaret.

Kosova 3

Kosova-Shqiperia 2-2. Bernard Berisha i rrethuar nga kuqezinjte

Një orë para ka nisur të mbushet stadiumi i Prishtinës. Tifozët, të veshur kuqezinj, por të tjerë edhe me ngjyrat e flamurit të Kosovës, i kanë pritur me brohoritje të dyja kombëtaret, kur kanë zbritur në tapetin e blertë. Sikurse ishte paralajmëruar, para kësaj miqësoreje vëllazërore kanë shkelmuar topin për herë të fundit dy ish-lojtarë kuqezinj, Armend Dallku dhe Debatik Curri. Ata i kanë thënë, kësisoji, “lamtumirë” kombëtares shqiptare, pikërisht në një moment festiv, kur jemi finalistë në “Euro 2016”.

12249733_831201290311129_6378836327140009848_n

Kuqezinjtë dalin në fushën e blertë

Sa u përket qasjes taktike të dy skuadrave, Kosova dhe Shqipëria e nisin ndeshjen me të njëjtën skemë, 4-5-2, ku De Biazi do të bëjë eksperimente të shumta. Në sulm është Armando Sadiku, i cili e nis si titullar ndeshjen, dhe Shkëlzen Gashi. Në mbrojtje rreshtohen Xhimshiti, Cana, Rrahmani, Aliji dhe Hysaj. Në mesfushë aktivizohen Xhaka, Basha, Memushaj. Në portë, i përhershmi Etrit Berisha. Kosova ka në portë Saimir Ujkanin. Në mbrojtje Përdedaj, I.Berisha, Pnishi, Paçarada, Sadiku. Në mesfushë, Zejnullahu, Brahimi, Halimi, Besart Berisha, ndërsa në sulm Bersant Celina, lojtari 19-vjeçar i Mancester City. Në kampin e kombëtarës së Shqipërisë do të mungojë Bekim Balaj, i dëmtuar, dhe Amir Abrashi, për gjendje gripale.

16

Lojtarët e kombëtares kosovare dalin në fushën e blertë

Dallku tha para ndeshjes: “Jam i emocionuar që do e mbyll me kombëtaren në të njëjtin stadium ku e nisa. Dua të falënderoj të gjithë ata njerëz që më kanë mbështetur, sidomos tifozët kuqezinj, që i kemi pasur gjithmonë në krahë. Jam i lumtur që sot jemi mbledhur për të festuar kualifikimin e Shqipërisë në finalet e Kampionatit Europian. Normalisht, do bëj tifo për Shqipërinë sot, pasi me këtë kombëtare kam luajtur”.

12243251_831201256977799_7756881618368174082_n

Kapiteni i kuqezinjve, Lorik Cana, para fillimit të ndeshjes në stadiumin e Prishtinës

KOSOVË-SHQIPËRI 2-2
Golat: Celina 59′ (pen), Rashani 70′ / Manaj 55′, Rrahmani 73′
Kosova:
Ujkani (Bekaj 89′), Përdedaj, I.Berisha (Pnishi 5′), Sadiku, Paqarada, E.Alushi (Pepa 65′), Zejnullahu (Kryeziu 46′), B.Halimi, M.Brahimi (Rashani 65′, Markaj 80′), B.Berisha (Hasani 84′), Celina. Trajner: Albert Bunjaku
Shqipëria: E.Berisha (Shehi 77′), Hysaj (Roshi 81′), Rrahmani (A.Lila 84′), Cana (Ajeti 63′), Gjimshiti (Veseli 63′), Aliji, Basha (Lenjani 77′), Memushaj (Shala 81′), Xhaka (Lilaj 77′), Cikalleshi (Manaj 54′), Sadiku (Gashi 77′. Trajner: Xhani De Biazi
Gjyqtar: Lorenc Jemini, Denis Rexha dhe Rejdi Avdo
Kartone te verdhe: M.Basha 47′

Kosove-Shqiperi (2-2)

Posted by Digitalb on 2015-11-13

10984215_831217543642837_1898938918735327850_n

Stoli kuqezi në momentin e intonimit te himnit kombetar

Minutat e ndeshjes
00′ – Lojtaret kuqezinj dalin te paret dhe vendosen ne nje skene, ne mesin e fushes. Me pas, atyre iu bashkohen edhe lojtaret e Kosoves, duke u bere një grup i vetem. Stadiumi i mbushur plot e përplot. Janë “shqyer” dyert e stadiumit, madje, teksa kanë hyrë edhe pa bileta. Dallku dhe Curri nderohen nga dy presidentet, Duka dhe Vokrri, teksa iu jepet fanella kuqezi me numrat e tyre, si dhe buqeta me lule. Nje lamtumire mbreselenese nga kombetarja kuqezi e tyre.

ss

Stadiumi i Prishtines, i mbushur plot e perplot

Lorik Cana u kërkon tifozëve një duartrokitje për dy ish-kuqezinjtë, Dallku dhe Curri. Po ashtu, ka mbajtur nje fjale rasti pershendetese, duke ua dedikuar kualifikimin ne finalet e “Euro 2016” tifozeve shqiptare, nga te gjitha trojet. Dy fjale ka thene edhe kapoteni i Kosoves, Samir Ujkani. Kendohet himni kombetar shqiptar nga Kastriot Tusha dhe Afrim Muçiçi, ndersa nje flamur i madh kuqezi shpaloset ne stadium. Ka ovacione te medha, tifozet jane ne delir. Dyshja Dallku-Curri shkelmojnë topin e pare nga qendra. Miqesorja fillon.

Kosova 4

Kombetarja kuqezi para ndeshjes miqesore me Kosoven

01′- Loja fillon me aksion te Kosoves, por qe thuhet ne te majte te manovres se vet nga kuqezinjte.
02′- Cikalleshi vepron bukur, driblon tre mbrojtjes kundershtare dhe e kthen topin te pika e bardhe, per Memushajn. Mesfushori i Peskares gjuan, por jashte kuadratit te Ujkanit. Rast ideal per gol. Ne kete moment peson demtim mbrojtesi Ilir Berisha, qe del me barrele nga fusha.

plisat-shpalosin-flamurin-gjigant-komb-euml-tar-foto_hd

“Plisat” shpalosin flamurin gjigand kuqezi në stadium

05′- Kosova veb zevendesimin e pare, te detyruar. Pnishi futet ne vend te Ilir Berishes, i pafat ne kete ndeshje.
09′- Bernard Berisha eshte promotor i dy-tre aksioneve, qe sjellin peshtjellim ne prapavijen kuqezi. Mjaft grintoz lojtari i Skenderbeut.
15′- Cikalleshi rremben nje top te te majte te sulmit kuqezi dhe e pason topin per te Sadiku, qe vrapon ta kape afer kendores, por pa sukses.

Kosova 5

Tifoze te vegjel, duke pare ndeshjen Kosove-Shqiperi 2-2

19′- Elseid Hysaj tenton me nje goditje nga distanca, por pret ne pozicion Ujkani.
21′- Etrit Berisha shpeton porten kuqezi. Goditja nga afer e Halimit devijohet ne kendore. Rreziku u pare serioz i Kosovës.
30′- Krosim i gjate i Bashes ne zonen e portes kosovare, ku futet ne duluftim Sadiku me Ujkanin. Ky i fundit zoteron shpejt topin.

ndeshja-fillon-me-l-euml-ndim-ja-cili-lojtar-u-l-euml-ndua-dhe-pse-u-d-euml-rgua-n-euml-spital_hd

Ja si priten lojraret kuqezinj, kur dalin ne fushen e blerte per te filluar ndeshjen

37′- Hysaj driblon kundershtarin qe ka perpara dhe clirohet mbi vijen e 16-metrave. Godet, por keq, teksa topi shkon pa force ne duart e Ujkanit.
39′- Mergim Brahimi godet rrepte, por trau i portes se Etrit Berishes i mohon golin.
43′- Bernard Berisha ndermerr nje inkursion nga e majta e sulmit te tij, por Rrahmani e pengon ate. Kryesori Jemini akordon goditje denimi per mikpritesit.
45+1′- Pjesa e pare mbyllet me nje rast te mire te Hysajt. Topin e marre nga mesfusha, prej Memushajt, mbrojtesi i Napolit, qe sot aktivizohet ne te djathte te mesfushes, e stopon bukur, gjuan fluturimthi, por pak jashte portes se Ujkanit.

Kosova 6

Moment nga ndeshja Kosova-Shqiperia 2-2, te porta e Ujkanit

46′- Pjesa e dyte nis me nje zevendesim te Kosova. Hekuran kryeziu hidhet ne loje, ne vend te Zejnullahut.
50′- Celina asiston me elegance Halimin, qe nuk eshte ne gjendje ta dergoje topin ne rrjete, me Etrit Berishen qe doli bllof.
55′- Rey Manaj, qe sapo ka hyre ne vendin e Cikalleshit, shenon dhe zhbllokon shifrat. Cfare nisjeje e talentit shqiptar te Interit me kombetaren kuqezi. Debutim i mrekullueshem per te.
59′- Penallti per Kosoven. Celina ekzekuton sakte, duke barazuar shifrat.

s

Shume tifoze kane mbetur jashte stadiumit, per shkak te tejmbushjes

63′- Dy zevendesime te kuqezinjte. Del Cana dhe Gjimshiti, ne vend te tyre aktivizohen Ajeti dhe Vesli. Ky i fundit debuton me fanellen e kombetares shqiptare.
69′- Rashani, qe pak minuta ne fushe, dyfishon shifrat ne favor te Kosoves.
73′- Rrahmani perfiton nga nje lemsh ne zonen kosovare, godet sakte dhe barazon shifrat.
77′- Kater zevendesime njeheresh te Shqiperia. Orges Shehi ze vendin mes shtyllave, ne vend te Etrit Berishes, Gashi te Sadikut ne sulm, Lenjani te M.Bashes dhe Sabien Lilaj hidhet ne loje ne vend te Xhakes, ne mesfushe.
80-90′- Jane minuta kur luhet kryesisht ne mesfushe, ku trajneret aktivizojne edhe lojtaret e fundit ne stolin e rezervave. Gjithçka mbyllet me barazimin 2-2, ne menyre teper vellazerore.

[total-poll id=109906]

Më shumë nga Kombëtarja