Lukaku i bën nder Milanit në merkato, zbulohen prapaskenat!

25 Qershor 2022
18:15
Telesport
back button

Tifozët kuqezi presin disa goditje të mira nga drejtuesit në sezonin e transferimit të verës. Sidomos në repartin ofensiv ka një dëshirë për të parë disa përforcime të nivelit të lartë.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara e dinë se çfarë nevojitet për të përmirësuar ekipin e Stefano Piolit, i cili pavarësisht Scudetto-s së fituar ka nevojë për disa ndryshime në disa role specifike. Tifozët e Milanit duan goditje të rëndësishme në repartin sulmues, ku nevojiten më shumë asistime dhe më shumë gola në treshen pas qendërsulmuesit.

Me përjashtim të Rafael Leaos, i cili shënoi dy shifra si me gola ashtu edhe me asistime, të tjerët nuk dhanë një kontribut të lartë në shifra. AC Milan e di se është thelbësore të ndërhyjë në tregun e transferimeve dhe ndër mundësitë që janë shfaqur është edhe ajo e punësimit të Hakim Ziyech. Ai mund të luajë mesfushor sulmues dhe krahun e djathtë sulmues. Për karakteristikat dhe eksperiencën do të ishte perfekt për zotin Pioli.

Nizaar Kinsella, gazetari anglez i Goal.com dhe shumë i afërt me Chelsean, ka konfirmuar se Ziyech i është ofruar Milanit nga një ndërmjetës. Është eksploruar tashmë mundësia e kryerjes së një operacioni me formulën e kredisë. Blutë janë të gatshëm ta shesin lojtarin me çmimin e duhur.

Do të ishte një goditje e madhe për klubin e AC Milan që ta merrte marokenin 29-vjeçar në një huazim të kushtueshëm me të drejtë shpengimi. Është e qartë se ka një marrëveshje për shifrat, e cila nuk është e lehtë. Në vitin 2020, Chelsea pagoi 40 milionë euro për yllin e atëhershëm të Ajaxit dhe nuk dëshiron të bëjë dhurata, edhe nëse çmimi ka rënë që atëherë.

Paga e Ziyech është 5 milionë sterlina, ose 5.8 milionë euro, ndaj edhe në këtë aspekt do të duhet të negociohet. Milan ende mund të përfitojë nga Dekreti i Rritjes për të paguar më pak taksa dhe për këtë arsye të ketë një kosto buxheti bruto që nuk është tepër e rëndë. Nderkohe, nga Anglia ka dale lajmi se ka qene pikerisht Lukaku ai qe i ka keshilluar transferimin ne Milano dhe te kuqezinjte marokenit, per te gjetur veten!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit