Maccabi Haifa në vështirësi të mëdha me Juven për arsye fetare: është dita e shlyerjes! Formacionet zyrtare

5 Tetor 2022
20:17
Telesport

Sonte në Torino Juventus do të luajë një ndeshje pa kthim kundër Maccabi Haifa-s, në kuadër të xhiros së tretë të Grupit H të Ligës së Kampionëve. Pasi dolën të mundur në dy ndeshjet e para kundër PSG-së dhe Benfica-s, bardhezinjtë nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të fitojnë dy ndeshjet e ardhshme kundër skuadrës izraelite (atë në shtëpi sonte dhe javën tjetër në Haifa), dhe më pas t’i luajnë të gjitha në Lisbonë. kundër Benfica-s, në atë që në fakt do të jetë një sfidë me eliminim direkt në të cilën do t’ju duhet vetëm të fitoni.

Ndërkohë, djemtë e Allegrit duhet të bëjnë hap pas hapi dhe të marrin tre pikët sonte në Stadium, në një sfidë që i sheh kryesisht favoritë – ndaj skuadrës tjetër me zero pikë në grup – pasi kanë marrë injektimin e besimit nga sukses i madh në ligë kundër Bolonjës.

Allegri ka opsione të ndryshme në tryezë për të zgjedhur, ndërsa kolegu i tij Barak Bakhar shfaqet në Torino me probleme të mëdha në stërvitje. Arsyeja nuk është diçka që lidhet me lëndimet apo skualifikimet, por me fenë. Sipas parimeve të judaizmit, në fakt, sot është dita e Yom Kipur, një përvjetor që feston shlyerjen.

Dita e pendesës është dita më solemne e vitit, kushtuar shlyerjes së mëkateve dhe pajtimit, dhe fillon në muzg të ditës së dhjetë të muajit hebre Tishri (ky vit bie në 4-5 tetor), duke vazhduar. derisa të shfaqen yjet e parë të nesërmen në mbrëmje. Prandaj, kohëzgjatja mund të jetë deri në 25-26 orë.

Në këtë periudhë kohore është e ndaluar të hahet dhe të pihet, një urdhër që edhe lojtarët izraelitë e kanë ndjekur që nga muzgu i djeshëm. Një çështje që ndoshta do të ndikojë shumë në zgjedhjet stërvitore të Maccabi Haifa-s kundër Juventusit, siç e pranoi në prag edhe trajneri Bakhar:

“Unë do të agjëroj dhe do ta bëjnë edhe disa lojtarë, por nuk përjashtohet që ata që agjërojnë të duan të luajnë gjithsesi. Është një përvjetor i rëndësishëm për Judaizmin që do të përfundojë para fillimit të ndeshjes dhe ndoshta dikush do të jetë ende në gjendje të ushqehet mjaftueshëm. Ndiqni fenë hebraike”.

 

Juventus (4-3-3): Szczesny; Cuadrado, Danilo, Bremer, De Sciglio; McKennie, Paredes, Rabiot; Di Maria, Vlahovic, Kostic. Maccabi Haifa (3-4-1-2): Cohen; Batubinsika, Goldberg, Seck; Sundgren, Mohamed, Abu Fani, Cornud; Chery; Pierrot, Tchibota.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit