Maguire e paguan shtrenjtë të kaluarën e tij, ai ka një armik në tribuna: TV filmon gjithçka, është një stërmundim (pamjet)

26 Nëntor 2022
10:08
Alfred Lleshi

Anglia pas debutimit të shkëlqyer 6-2 në Botëror kundër Iranit, bëri një hap prapa me SHBA (0-0). Një barazim pa gola për ekipin e drejtuar nga Southgate. Duke folur për paraqitjen e mbrëmshme, kishte shumë lojtarë nën mjaftueshmërinë e përfaqësueses së “Tre Luanëve”.

Paradoksalisht ndër më pozitivet, ishte edhe një herë ai që kishte qenë subjekt i kritikave të ashpra në prag, pikërisht Maguire. Shumë do të kishin dashur të shihnin në vend të tij Tomori, protagonist i Milanit, veçanërisht pas paraqitjes katastrofike të mbrojtësit me Manchester United.

Megjithatë, Maguire ka qenë një nga më të mirët deri tani. Nëse kundër Iranit u shfaq edhe në disa aksione sulmuese, me SHBA u tregua solid, pa mungesën e ashpërsisë së kundërshtarëve të tij. Megjithatë, kjo nuk mjaftoi që ai të përjetonte një mbrëmje të qetë.

Në fakt, Harry i gjorë ishte në shënjestër të një fansi të SHBA-ve, i cili ishte ulur pranë njërit prej mikrofonave të televizorit. Burri nuk u ndal për asnjë moment së sulmuari mbrojtësin anglez, i kompletuar me referenca edhe nga e kaluara.

Një “çekiç” i vërtetë ky tifoz, i cili shante Maguire sa herë merrte topin. Dhe gjithçka është transmetuar padyshim gjatë televizioneve të huaja “live”, me komentatorin që ka preferuar të mos nxjerrë në pah gjithçka. Por fjalët janë të qarta, dhe të rënda:

“Harry i ndyrë Maguire! Je i shpifur!” Kjo ka qenë “mirëpritja” nga tifozi, i cili ndër të tjera është pozicionuar pikërisht pranë fushës. Ka shumë të ngjarë që qendërmbrojtësi anglez të ketë dëgjuar gjithçka, duke qenë se në disa momente ata të dy ishin afër.

Dhe pastaj përsëri: “A doni të shënoni një autogol tjetër?” Pas ofendimeve dhe provokimeve, tifozi amerikan e ka mbyllur me “keqtrajtim” të trupit të mbrojtësit të Anglisë: “Pse e ke kokën kaq të madhe?”

E gjithë situata u regjistrua pashmangshmërisht në disa video, që u shfaqën në internet, me fansat të përçarë. Nga njëra anë ata që iu bashkuan korit të ofendimeve, nga ana tjetër ata që mbrojtën Maguire, veçanërisht në dritën e lojërave të tij të mira të fundit në “Katar 2022”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit