Maldini tregon si e bindi Theo Hernandez të vishej kuqezi! “Por blerja ime e parë ishte një tjetër…”

25 Shtator 2022
18:03
Telesport

Paolo Maldini foli për jetën e tij si drejtor teknik i Milanit, duke parë suksesin e tyre në Scudetto sezonin e kaluar dhe punën e tij në tregun e transferimeve. Ish-mbrojtësi legjendar e kaloi të gjithë karrierën e tij si lojtar me kuqezinjtë përpara se të kthehej në vitin 2018 për të punuar si drejtor për klubin.

Maldini është një figurë kyçe në punën e tyre në tregun e transferimeve, duke ndihmuar në identifikimin e talenteve dhe arritjen e marrëveshjeve përtej linjës. Theo Hernandez theksoi rëndësinë e punës së Maldinit pas blerjes së tij nga Real Madrid në vitin 2019.

Duke folur në Festivalin Sportiv të Trentos, Maldini fillimisht diskutoi se si ndihej fitimi i Scudetto-s sezonin e kaluar ndërsa ishte drejtor teknik i Milanit. “Scudetto-ja e parë si  drejtues është i rëndësishem dhe i ndryshem nga të tjerët. Si drejtues kam pasur mjaft eksperiencë dhe fitorja përfundimtare është vula që të gjithë ëndërrojnë të vendosin një ditë në karrierë.

“Është një kënaqësi e madhe për klubin dhe për tifozët tanë. Më kujtohen mirë ditët e mia të para në Milano si drejtues. Leonardo më mësoi kaq shumë, profesionalisht dhe ne aspektin njerezor, për të filluar këtë aventurë të re. Në Reggio Emilia, festa në Piazza Duomo ishte një moment unik.”

Më pas 54-vjeçari italian reagoi ndaj komenteve të Ruud Gullit se karriera e tij si lojtar i jep atij një avantazh kur flet me objektivat e merkatos. “Është e vërtetë, unë e nis nga ky avantazh. Sepse edhe unë jam i lidhur me këtë klub, jo vetëm për shkak të historisë sime personale. Milani ka një histori që prezanton vetveten, nuk ka nevojë as të tregohet. Këto gjëra të kombinuara mund të bëjnë të gjithë ndryshimin në fakt.

“Kështu ishte me Theo Hernandez, megjithëse blerja ime e parë e vërtetë ishte Krunic. Një marrëveshje që e bëra vetë. Për Theon fola fillimisht me Real Madridin dhe më pas me të, i fola pothuajse si një baba me një djalë. A kishte oferta? Sigurisht, por ne vere u thashe klubeve as te mos e provonin fare…”.

“Por me lojtarët e mi më pëlqen të lidhem kështu. Mundohem t’i mbështes ata si djem në fillim dhe më pas lojtarë. Ai preku marrëdhënien e tij me regjisorin e tij të Milanit, Frederic Massara. “Partneriteti është i suksesshëm me Massara. Edhe pse e nisëm si treshe, aty ishte edhe Leonardo. Kur ai u largua nga Milani, kërkova të punoja me Boban. Po kërkoja një drejtor sportiv dhe shumë njerëz folën shumë mirë për Massara.

“Ne e njihnim njëri-tjetrin në fushë, si futbollist në Pescara ai shënoi gola. Kam pasur një intervistë me të për rolin e drejtorit sportiv dhe më ka pëlqyer shumë. Ai është një punëtor dhe njohës i madh i futbollit, tani ne jemi një çift de facto sepse jetojmë në mënyrë simbiotike një pjesë të mirë të javës.

“Kjaer, për shembull. Ai insistoi shumë për ta marrë në huazim nga Atalanta sepse e njihte që nga koha e tij te Palermo dhe Roma. Ai u përpoq shumë për ta marrë atë.” Maldini zbuloi se ai priste të fitonte Scudetton sezonin e kaluar.

“Isha i sigurt se do të fitonim Scudetton sezonin e kaluar, ishte gjithashtu një ide brenda meje. Më ka ndodhur edhe mua si lojtar. Me Ancelottin, për shembull, ne përhapëm idenë për të fituar Ligën e Kampionëve.

“E njëjta gjë me Zaccheroni, Scudetto. Unë jam një ëndërrimtar i madh dhe ndonjëherë është baza për të arritur rezultatin maksimal. Isha i sigurt se mund të kishte një shans për të fituar Scudetton, sepse e di se sa vlen skuadra.

“E thashë në Krishtlindje, para merkatos se dimrit ku nuk kishim buxhet. Në atë kohë Interi mori Gosens, Juventus Vlahovic. Në atë moment doli një buxhet i vogël, por unë thashë se nuk e doja sepse ishim të fortë kështu.

“Ne kishim Kjaer të lënduar, Romagnolin jashtë dhe Tomori jo në top, por vendosëm bast për Kalulu si qendërmbrojtës. Por të gjithë të tjerët ishin gjithashtu një yll. Nga Tatarusanu dhe djali im Daniel te goli kundër Spezias. I gjithë grupi ishte i përfshirë, edhe Pioli ishte shumë i mirë këtu”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit