Man City, Guardiola: “Champions është një ëndërr. Por fiksimi është gjithashtu një fjalë e mirë. Mbi Interin…”

9 Qershor 2023
19:01
Telesport
back button

Champions, fiksim apo ënderr? “Është një ëndërr. Është gjithmonë një ëndërr për të fituar trofe. Fjala fiksim është gjithashtu një fjalë pozitive, por padyshim që është një ëndërr për ne.”

Çfarë loje do të jetë? Të gjithë ju shohin si të preferuarit… “Unë nuk mund të kontrolloj atë që njerëzit thonë apo mendojnë. Gjithçka do të varet nga ne dhe nga Interi. Skuadra më e fortë do të jetë fituesi: nëse ata ngrenë kupën, Interi do të jetë më i madh se City. Vetëm ndeshja ka rëndësi.”

Sa e rëndësishme do të jetë atmosfera? “Shpresoj të jetë një natë fantastike, është kompeticioni më i bukur në botë. Ne jemi këtu, të gatshëm për të mbështetur UEFA-n në këtë kompeticion, për të ndihmuar tifozët të argëtohen.”

Cilat do të jenë çelësat e lojës? “Janë shumë. Interi është një skuadër që përdoret jo vetëm për t’u mbrojtur. Ekziston besimi se skuadrat italiane dinë vetëm të mbrohen, por Interi mund të bëjë shumë gjëra të tjera. Acerbi, Darmian, Bastoni dhe Onana janë shumë efektivë për të rifilluar skuadrën.

Dhe të gjithë sulmuesit, nga Lautaro te Correa, dinë të jenë të rrezikshëm. Interi ka aftësinë të mbajë topin dhe të finalizoje, ata dinë të sulmojnë nga qendra dhe nga krahët. Ne do të përpiqemi të mbrojmë sa më mirë që të jetë e mundur”.

Haaland ka pasur pak shanse në rastet e fundit. “Unë nuk jam këtu për të diskutuar aftësinë e tij për të kthyer xGoals në gola. Nesër ai do të jetë gati të na ndihmojë të fitojmë Champions League.”

Cilat janë gjërat e rëndësishme për të pasur sukses. Mësimi që u jep të rinjve? “Të kesh lojtarë të shkëlqyer. Të kesh Messin më parë dhe Haaland tani. A po qesh? Nuk po bëj shaka.”

Dy vjet më parë ju humbët finalen nga Chelsea. Çfarë do të ndryshojë nesër? “Do të doja t’ju them shumë gjëra. Se ne kemi marrë mësimin tonë, por nuk di çfarë të them: janë ekipe të ndryshme, lojtarë të ndryshëm, vite të ndryshme. Ne nuk arritëm të fitonim kundër Chelsea. Ne kemi një plan për nesër, kemi një ide, por më pas duhet të shohim se çfarë do të thotë fusha. Jemi gati dhe do të përpiqemi”.

Në planin taktik, sa ndryshon përballja me një ekip që luan me dy sulmues? “Kjo ndryshon shumë, ashtu si luan me katër ose pesë në mbrojtje. Ne do të duhet t’i menaxhojmë mirë tranzicionet.”

Çfarë mendoni për Lautaro? “Mënyra se si ai ka luajtur në javët e fundit, çfarë mund të them? Ai është një kampion bote, ai është një lojtar i veçantë: ai di të mbajë topin, ai di të jetë i rrezikshëm në kuadrat. Ne po flasim për sulmuesi i një skuadre që do të luajë në finalen e Champions League”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit