Manchester United dhe Real sfidohen për xhevahirin e ri argjentinas! “E këshillon” Messi…

30 Nëntor 2022
16:20
Telesport

Sipas raportimeve, Manchester United ka kthyer vëmendjen te ylli argjentinas Enzo Fernandez. 21-vjeçari aktualisht po luan në Kupën e Botës, me momentin e tij të spikatur kur ai shënoi një gol mahnitës kundër Meksikës. Nje djalosh qe ka mare edhe elozhet e Leo Messit: “Ka talent dhe potencial”.

Mesfushori i ri krijoi një supergol për të ndihmuar skuadrën e tij të qëndrojë në rrugën e duhur për të arritur në 1/16. Fillimi i ndritshëm i Fernandez në turne vjen pas një fushate të shkëlqyer me Benfikën, e cila ishte paketa surprizë në Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Në të gjitha garat, ai ka regjistruar tre gola dhe pesë asistime. Sipas burimeve në Portugali, përfshirë Sportin, United janë shumë të interesuar për shërbimet e tij. Por Marca beson se Djajtë e Kuq tani duhet të luftojnë kundër konkurrencës nga Real Madrid.

Kjo për shkak se kampionët e La Ligës e shohin Fernandez si një alternativë ndaj Jude Bellingham. Ylli i Borussia Dortmund është objektivi kryesor i Madridit, por numri i emrave në garë, duke përfshirë Liverpoolin, po i bën ata të blejnë diku tjetër.

Kjo padyshim do të jetë një goditje për United. Kjo vjen pasi klubi i Old Trafford tashmë u përball me një betejë të vështirë, me zgjatjen e fundit të kontratës së tij që do të thotë se ai ka një klauzolë lirimi prej 103 milionë £. I rritur në akademi në River Plate, Fernández bëri debutimin e tij me ekipin e parë për klubin në 2019-ën përpara se të kalonte dy sezone me Defensa y Justicia në huazim.

Atje, ai shijoi një fushatë të suksesshme që kulmoi me fitimin e Copa Sudamericana dhe Recopa Sudamericana, përpara se të kthehej në River Plate në 2021. Pas kthimit të tij, Fernández u vendos si një lojtar integral i River Plate në vitet në vijim dhe fitoi argjentinasin Primera División.

Në korrik 2022, ai iu bashkua skuadrës portugeze të Primeira Liga Benfica. Fernández është një ish-ndërkombëtar i të rinjve për Argjentinën, duke përfaqësuar vendin e tij në moshën nën 18-vjeçare, përpara se të bënte debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2022.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit