Manchester United i ndarë, reflektohet mbi të ardhmen e talentit të rritur te Akademia pas vendimit gjyqësor!

back button
3 Shkurt 2023
21:20
Telesport

Stafi i Manchester United është i ndarë nëse Mason Greenwood duhet të lejohet të rifillojë karrierën e tij në klub, raporton “Guardian”… United po peshon të ardhmen e sulmuesit pasi prokurorët hoqën dorë nga një çështje tentativë përdhunimi dhe akuzat kane rene te gjitha pas 1 viti!

Megjithëse një pjesë e konsiderueshme do të ishte thellësisht e pakënaqur nëse Greenwood do të luante përsëri për klubin, të tjerët ndjejnë një detyrë të kujdesit ndaj një lojtari që u bashkua në moshën shtatë vjecare dhe nuk është shpallur fajtor për ndonjë krim.

Të enjten, Prokuroria tha se “nuk kishte më një perspektivë realiste për dënim” pasi dëshmitarët kryesorë tërhoqën bashkëpunimin e tyre nga hetimi. Greenwood ishte akuzuar për tentativë përdhunimi, sjellje kontrolluese dhe shtrënguese dhe sulm që shkaktonte lëndime trupore. Ai i mohoi akuzat.

United ka nisur një proces të brendshëm, të mbikëqyrur nga CEO, Richard Arnold, për të përcaktuar hapat e tyre të ardhshëm. Klubi nuk ishte në gjendje të niste hetimin e tij derisa çështja kundër Greenwood u hoq. The Guardian e kupton se mund të shkojë në çdo mënyrë në lidhje me qëndrimin e 21-vjeçarit në klub, ku ai ka një kontratë deri në vitin 2025.

Do të merret parasysh çdo ndikim i mundshëm financiar i mbajtjes së Greenwood dhe se si episodi ka ndikuar në markën United dhe është pranuar nga “partnerët e tyre globalë”, të cilët po monitorojnë situatën. Të premten, Guardian kontaktoi 25 “partnerët globalë”, të kryesuar nga Adidas dhe TeamViewer, të listuara në faqen e internetit të klubit, për të pyetur nëse donin që Greenwood të largohej dhe nëse donin të konsultoheshin për këtë çështje.

TeamViewer tha se nuk do të bënte asnjë koment. Një tjetër partner, Ecolab, konfirmoi se ishte në dialog me United. Një zëdhënës i Ecolab tha: “Çdo pyetje në lidhje me lojtarët dhe operacionet e klubit do t’i referohemi Manchester United. Jemi në dijeni të temës dhe jemi në kontakt me klubin. Nuk kemi asnjë koment për të dhënë në këtë moment.”

Në konferencën mediatike të Erik ten Hag të së premtes, menaxheri kundërshtoi pyetjet rreth Greenwood. “Nuk mund të jap një koment për procesin”, tha ai. “Nuk mund të them asgjë për këtë. I referohem deklaratës së klubit dhe në këtë moment nuk mund të shtoj asgjë”.

Holandezi foli përgjithësisht për nevojën për të mbajtur fokusin për vizitën e Crystal Palace të shtunën. “Ne duhet të fokusohemi gjithmonë te loja, pavarësisht se çfarë, është puna jonë. “Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit