“Maradona ishte Perëndia e Futbollit! Inzaghi trajner meriton admirim. E kam frikë se është i sëmurë…”

27 Nëntor 2020
17:24
Telesport

Trajneri i Juventusit Andrea Pirlo ka paraqitur ndeshjen e nesërme në orën 18:00 në fushën e Benevento për Juventus TV.

Një kujtim personal i Maradonës?
“Ai ishte idhulli i të gjithë ne fëmijëve që dëshironim të luanim futboll, ai ishte perëndia e futbollit. Mbaj mend kampionatet e para botërore që pashë, ato në 1986 kur fitoi me Argjentinën.

Mbaj mend që shkoja në kopësht për të provuar të shënoja golin që ai kishte shënuar kundër Anglisë, duke u përpjekur të kaloja të gjithë.

Ishte një kujtim i pashlyeshëm i një lojtari unik i cili do të mbetet përgjithmonë në historinë e futbollit. Kam pasur fatin të takohem disa herë, kam bërë edhe një foto suvenire dhe jam i lumtur që e kam në listën time”.

Scisma rossonero: il destino diverso di Inzaghi e Pirlo fotogallery | Sky  Sport

Çfarë ndeshje pret në Benevento?
“E vështirë kundër një ekipi të fortë. Unë e njoh trajnerin shumë mirë, e di se çfarë do të dëshirojë të bëjë dhe prandaj duhet të kemi një qëndrim të përqendruar që nga minuta e parë.

Ata do të përpiqen të mbulojnë mirë fushën dhe të fillojnë në kundërsulm. Sidoqoftë, ne e dimë deri më tani se këto do të jenë ndeshjet me të cilat do të përballemi dhe prandaj jemi të përgatitur për këtë”.

A ndikon tek ju që të gjeni Inzaghi si rival dhe çfarë trajner është ai?
“Ai menjëherë sfidoi skenën. E filloi te Milani dhe më pas bëri një hap të madh prapa dhe ishte e admirueshme. Ai bëri një hap të rëndësishëm për rritjen e tij duke rifilluar nga Seria C te Venezia dhe me rezultatet sot drejton në Serie A. Ai është i sëmurë me futboll, me siguri do të arrijë lart”.

Si e pret kampionatin?

“Të luash çdo tre ditë nuk është e lehtë. Do të jetë një kampionat i ekuilibruar sidomos në këtë periudhë ”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit