Maurizio Sarri akuzon ashpër Interin: Më përjashtuan për një gisht, kurse ata me duar dhe pështyma…

20 Tetor 2021
17:02
Telesport

Lazio pret Olympique Marseille në stadiumin Olimpico për një nga ndeshjet më të rëndësishme të raundit të tretë të Europa League 2021-2022. Biancocelesti pas humbjes ndaj Galatasaray kanë fituar kundër Lokomotiv Moskës dhe po përgatiten të përballen me francezet e stërvitur nga Jorge Sampaoli në një lojë me sharm të madh.

Në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes së tretë te grupit, Maurizio Sarri u përqëndrua në orarin e ngjeshur që ekipi i tij do të ketë në javët e ardhshme dhe nisi një tjeter mesazh për Serie A, duke refuzuar krahasimin me Premier League:

“Një fjalim që përfshin 7 ekipe, këto 7 do të detyrohen të luajnë 17 ndeshje me më pak se 72 orë. Mesatarisht 2.5 për ekip, shumë keq që do të jemi në 6 ndeshje dhe një tjeter ne 0 ndeshje.

Unë shoh që Lega Serie A është shumë ndihmuese ndaj meje, ajo gjithmonë më përgjigjet ndryshe nga ajo që u bën të tjerëve. Ne nuk mendojmë keq apo te hamendesojme strategji kundër nesh, mendojmë se ka pasur lehtësi në kalendar. 4 me 2 mund ta pranosh, 6 deri në 0 jo!

Unë pashë që Dal Pino foli për Premier, nuk do të hyja në këtë fjalim, i kujtoj atij se drejtuesit kanë sjellë mbi 5 miliardë euro, në Itali më pak se një e pesta…

Më në fund, trajneri i Lazios u kthye të flase per fundin e trazuar të ndeshjes kundër Inter të shtunën dhe vendimet e Gjykatësit Sportiv:

“Unë mendoj se kam një gisht kërcënues, sepse hyra në fund të lojës me Milanin duke thënë: ‘Ti nuk më tall dot mua sepse unë jam 60 vjeç dhe ti 20, duke treguar gishtin dhe kjo u konsiderua si një qëndrim i rrezikshëm dhe kërcënues.

Ndërsa të shtunën, në ato minuta çmendurie, unë pashë edhe duar mbi trup, madje duke goditur një njeri në tokë, ata gjithashtu thonë një pështymë, por unë nuk e kam parë.

Dhe nuk pashe një karton të kuq. Kështu që mendoj se gishti im është i rrezikshëm dhe kërcënues”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit