Mbi 120 gola në Serie A por i mallkuar me dëmtimet, fati i tij mund të mbyllet pa provuar shijen e Champions!

5 Mars 2024
0:11
Telesport
back button

Domenico Berardi do të mbushë të tridhjetat më 1 gusht. Atë ditë Kampionati Europian do të ketë mbaruar dhe një pjesë e rëndësishme e rrugës do të duhet të mbulohet përpara se të rikthehet në fushë. Me pak fjalë, ai do të jetë në mes të sprovës.

Të dielën në Verona ai u rikthye në drejtkëndëshin e gjelbër pas një muaji e gjysmë dhe pësoi një dëmtim i cili ndoshta do t’i shndërrojë gjashtëdhjetë minutat e Bentegodit në paraqitjen e tij të tretë dhe të fundit të këtij viti fatkeq 2024.

Rezultatet e testeve instrumentale që iu nënshtruan konfirmuan rastin më të keq skenar dhe sot Berardi do t’i nënshtrohet një operacioni. Ndalesa e gjatë jo vetëm që nuk do ta lejojë të mbrojë titullin e Italise në Gjermani, por do ta detyrojë të humbasë edhe pjesën e parë të sezonit të ardhshëm. Rrjedhimisht, edhe merkaton.

Në këtë pikë duhet të pyesim veten nëse do të vijë ndonjëherë koha që Berardi të kalojë në një ekip të madh. Verën e kaluar ai u përpoq pa sukses të detyronte dorën e tij për të shkuar te një ekip i Juventusit që nuk mendonte të bënte një përpjekje të madhe financiare për të blerë kartonin e tij. Në muajt e mëparshëm, Fiorentina zyrtarizoi të paktën disa oferta, por kurrë nuk shkoi përtej 15 milionë eurove, ndërsa Giovanni Carnevali kërkoi 30. Berardi ishte gjithashtu zgjedhja e parë e Maurizio Sarri në korrik, por – për të perifrazuar trajnerin e Lazios – në ato javë ai kërkoi për lojtar A dhe klubi i dha atij C dhe D.

Histori marrëveshjesh që nuk u realizuan, histori që nuk përfaqësojnë asgjë të re sepse transferimi i dështuar është konstanta që e ka shoqëruar Berardin në mbi 10 vitet e Serisë A me Sassuolon. Me nuanca të ndryshme: në vitet e para nuk ishte shumë i bindur të largohej nga Reggio Emilia, më pas kushtoi shumë dhe në një Sassuolo që lundronte drejt Evropës nuk e ndjeu nevojën të terhiqte litarin.

Më pas, kur rritja e Sassuolos u ndal dhe ai zyrtarisht kërkoi një transferim, ai nuk gjeti më askënd që ishte gati të shiste për të blerë kontratën e tij. Dhe tani ka ardhur ky dëmtim, një nokaut shumë i vështirë që ndoshta do ta detyrojë atë të shtyjë çdo bisedë transferimi deri në verën e vitit 2025. Në moshën 31-vjeçare.

Berardi, në këtë pikë, rrezikon të përfundojë karrierën e tij pa luajtur në Champions League: një humbje për një lojtar mëngjarash si ai. Ai ka mbi 120 gola në Serie A dhe për momentin – pavarësisht një muaji e gjysmë jashtë fushës – ai është ende golashënuesi më i mirë italian në kampionatin e  Serie A me Pinamontin dhe Orsolinin. Ai ka 28 ndeshje për kombëtaren, është ndër kampionët e Europës 2021 dhe do të ishte një nga lojtarët e caktuar të thirrur për Gjermaninë ’24.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit