“Mbretëria” Zidane vazhdon në Madrid, rrumbullakosen edhe 200 ndeshje me këtë mbiemër

7 Dhjetor 2023
8:33
Alfred Lleshi
back button

Akademia e Real Madridit, një burim i talenteve të rinj, ka mbajtur një konstante gjatë dekadës së fundit. Një mbiemër që ka bërë jehonë në ADN-në e “Los Blancos” dhe që pas ndeshjes së fundit të Castilla, arrin një figurë historike.

Theo Zidane luajti ndeshjen e 200-të për mbiemrin Zidane në ekipin e parë rezervë të klubit të bardhë. Minutat e shtuara nga i treti i djemve të “Zizou” në fitoren kundër San Fernando, e vendosën në kuotën e 200 ndeshjeve, pjesë e një sage që duket se nuk ka fund, me Elyaz (djali i katërt i ZZ) që tashmë shfaqet në ekipin e Arbeloa, Juvenil A. Në 9 nga 10 sezonet e fundit ka pasur një Zidane në skuadrën e Castilla. Ky është pa dyshim një fakt mjaft interesant.

Enzo Zidane, 78 ndeshje
Djali i parë i Zidane bëri debutimin e tij për Castilla më 16 nëntor 2014, në moshën 19-vjeçare. Edhe pse mezi luajti 8 ndeshje në sezonin e parë, ky numër u rrit në dy sezonet e ardhshme. Më 2015-2016 mori pjesë në 38 ndeshje, ndërsa më 2016-2017 në 32 ndeshje të tjera, këtë herë nën drejtimin e trajnerit Solari dhe me vëllanë e tij, Luca, gjithashtu në skuadër.

Luca Zidane, 51 ndeshje
I dyti nga djemtë e Zidane, Luca, ishte në rritje në përparimin e tij brenda Castilla. Ashtu si më i madhi i vëllezërve, ai kaloi tri sezone në ekipin rezervë të Real Madridit, duke debutuar më 20 gusht 2016, në moshën 18-vjeçare. Luca mori pjesë në 8 ndeshje në sezonin kur përkoi me Enzon (2016-2017). Një vit më pas, portieri luajti 13 ndeshje. 30 ndeshjet në mbrojtje të portës së Castilla në sezonin 2018-2019 ishin “pasaporta” e duhur për t’u bashkuar me Racing de Santander, në sezonin e ardhshëm.

Theo Zidane, 71 ndeshje
I treti nga fëmijët e Zidane është një nga kapitenët e trajnerit Raul te Castilla, aktualisht. Ai vazhdon të shtojë shifra. Debutoi më 18 tetor 2020 dhe në sezonin e parë pati pak pjesëmarrje, vetëm 3 ndeshje. Më vonë, roli i tij në mesfushë është rritur me besimin e Raulit gjatë gjithë këtyre viteve. Nga 22 ndeshje më 2021-2022 në 32 ndeshjet e luajtura sezonin e kaluar. Theo ka luajtur në 14 nga 15 ndeshjet e këtij sezoni, që do të thotë se ka luajtur praktikisht gjithçka. Madje ka qenë pjesë e skuadrës së Carlo Ancelotti së fundi, në ndeshjet e Champions League (kundër Napolit) dhe La Liga-s (kundër Granadës).

 Zinedine Zidane dhe koha e tij në Castilla
Këtij rrëfimi të 200 ndeshjeve të luajtura nga djemtë e tij, duhet t’i shtojmë “qershinë mbi tortë”: 57 ndeshjet që Zinedine e stërviti Castilla. Kjo ishte trampolina e duhur që ai të drejtonte ekipin e parë të bardhë me kaq sukses. ‘Zizou’ bëri debutimin e tij në stolin e ‘Valdebebas’ më 24 gusht 2014, duke përkuar me më të madhin e fëmijëve të tij dhe me emra të tjerë në skenën e ‘La Fábrica’, si Borja Mayoral apo Raúl de Tomás. Pas atij sezoni të plotë (38 ndeshje), Zidane filloi një projekt të ri te Castilla, më 2015-2016, megjithëse emergjenca e ekipit të parë për të zëvendësuar Rafa Benítez e bëri atë të qëndrojë vetëm 19 ndeshje, deri më 4 janar 2016. Çfarë erdhi më pas, me tre Champions League të fituar radhazi, është historia e futbollit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit