MMA

McGregor deklaratë zyrtare pas incidentit në Bellator, ku sulmoi gjyqtarin

Conor McGregor hyri në kafaz për të festuar fitoren e shokut të tij të skuadrës Charlie Ward (mundi me KO teknik John Redmond), por përfundoi duke fyer dhe sulmuar gjyqtarin e këtij dueli, Marc Goddard. Gjithçka ndodhi në Bellator 187 zhvilluar në Dublin të Irlandës, me forcat e sigurisë që kanë nxjerrë jashtë kafazit me forcë kampionin u arteve marciale mikse. Pas këtij skandali, u përfol se irlandezi është lënë jashtë eventit të UFC-219, që zhvillohet më 30 dhjetor në Las Vegas e ku McGregor duhet të mbrojë titullin kampion bote në peshën e lehtë.

I sincerely apologize for my behavior at last weekends fight event in Dublin. While trying to support a loyal teammate and friend, I let my emotions get the best of me and acted out of line. As a multiple weight UFC champion, executive producer, role model and public figure, I must hold myself to a higher standard. The referee Marc Godard was making a horrendous decision in trying to pick an unconscious fighter up off the floor and force the fight to continue into the second round. Even against the wishes of the said fighters coach. The fight was over. After witnessing my fighter in a fight where the worst happened and the opponent passed away from his injuries on the night, I thought the worst was about to happen again, and I lost it and over reacted. I am sorry to everyone. I sincerely apologize to the Director of the Mohegan Tribe Department of Athletic Regulation, Mike Mazzulli, all the officials and staff working the event, Andy Ryan and his fighter John, two stonch ones that put up a great fight every time. That side will always have my respect, and lastly every one of my fans. I love yous all! I’ve always learned from my mistakes and this will be no different.

A post shared by Conor McGregor Official (@thenotoriousmma) on

Irlandezi, përmes një mesazhi në faqen e tij zyrtare në Instagram, ka reaguar pas incidentit: “Sinqerisht kërkoj ndjesë për sjelljen time në eventin e zhvilluar në Dublin. Doja të mbështetja shokun e skuadrës dhe mikun tim dhe lashë emocionet të më përfshijnë në atë incident. Si kampion i dyfishtë i botës, si një menaxher dhe si një figurë publike kërkoj ndjesë, pasi standarti i sjelljes time duhet të jetë më i lartë”, ka qenë komenti i McGregor, që u ka kërkuar falje të gjithëve, duke konfirmuar respektin që ka për të gjithë aktorët që punojnë në UFC.

Më shumë nga MMA