RUSI 2018

Më i vjetri 45 vjeç, njihuni me 32 kapitenët e Botërorit të Rusisë (fotogaleria)

Edhe pak ditë dhe starton turneu u shumëpritur i kësaj vere, Botërori i Rusisë, në të cilin do të luajnë 32 ekipe kombëtare, të kualifikuara për në fazën finale. Ky do të jetë Botërori i 21-të, i cili ka rekorde të vendosura më parë për t’u thyer, veç të tjerave.

Më poshtë po ju njohim me kapitenët e të 32 ekipeve finalistë, që do të jenë në Rusi, teksa vetëm Brazili ka balotazh për shiritin dhe nuk është vendosur ende cili do të jetë, Thiago Silva apo Neymar. Bie në sy se katër prej kapitenëve janë portierë.

Ndër ta, spikat Essam El Hadary, “gardiani” i kombëtares së Egjiptit, i cili është edhe lojtari më i vjetër i “Rusia 2018”, me 45 vite mbi supe. Dy yjet e La Liga-s, të konsideruar më të mirët e dekadës së fundit në futboll, por jo vetëm, Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo, po ashtu, mbajnë shiritin në krahë për kombëtaret respektive.

Igor Akinfeev (Rusia) – 32 vjeç

Osama Hawsawi (Arabia Saudite) – 32 vjeç

Essam El Hadary (Egjipti) – 45 vjeç

Diego Godín (Uruguaji) – 32 vjeç

Sergio Ramos (Spanja) – 32 vjeç

Cristiano Ronaldo (Portugalia) – 33 vjeç

Ashkan Dejagah (Irani) – 31 vjeç

Medhi Benatia (Maroku) – 31 vjeç

Hugo Lloris (Franca) – 31 vjeç

Mile Jedinak (Australia) – 33 vjeç

Paolo Guerrero (Peru) – 34 vjeç

Simon Kjaer (Dinamarka) – 29 vjeç

Leo Messi (Argjentina) – 30 vjeç

Aron Gunnarsson (Islanda) – 29 vjeç

Luka Modric (Kroacia) – 32 vjeç

John Obi Mikel (Nigeria) – 31 vjeç

Thiago Silva / Neymar (Brazil) – 33 vjeç / 26 vjeç

Stephan Lichtsteiner (Zvicra) – 34 vjeç

Bryan Ruiz (Kosta Rika) – 32 vjeç

Aleksandar Kolarov (Serbia) – 32 vjeç

Manuel Neuer (Gjermania) – 32 vjeç

Andrés Guardado (Meksika) – 31 vjeç

Andreas Granqvist (Suedia) – 33 vjeç

Ki Sung-yueng (Koreja e Jugut) – 29 vjeç

Eden Hazard (Belgjika) – 27 vjeç

Felipe Baloy (Panama) – 37 vjeç

Wahbi Khazri (Tunizia) – 27 vjeç

Harry Kane (Anglia) – 24 vjeç

Robert Lewandowski (Polonia) – 29 vjeç

Cheikhou Kouyaté (Senegali) – 28 vjeç

Radamel Falcao (Kolumbia) – 32 vjeç

Makoto Hasebe (Japonia) – 34 vjeç

 

 

 

 

Më shumë nga RUSI 2018