Media italiane publikon videon që “gozhdon” Dumfries: Gafa e arbitrave në Inter-Barça si te Juve-Salernitana

5 Tetor 2022
8:29
Alfred Lleshi

Ekstazi tek Interi, zemërim te Barcelona. Kështu e nis shkrimin e vet portali i njohur italian “fanpage.it”, duke analizuar atë që ndodhi mbrëmë në “San Siro”. Më tej vazhdon: “Nëse te zikaltrit ka një entuziazëm të madh për rikthimin te fitorja në Champions League, pas dy nokauteve radhazi në Serie A, katalanasit ankohen për episodet e arbitrimit të ndeshjes së vendosur nga goli i Calhanoglu.

Debati u përqendrua mbi të gjitha në rastin e penalltisë së pa dhënë për mysafirët për një top të prekur me dorë nga Dumfries. Nëse Xavi e humbi qetësinë e tij proverbiale duke protestuar në mënyrë surreale në stol, shtypi spanjoll u indinjua më thellë, kryesisht “Mundo Deportivo”, e cila flet për një “skandal”.

Por çfarë ndodhi në detaje? Dhe a ka vërtet Barcelona arsye për të protestuar? Një video gozhdon mbrojtësin holandez për atë që është një sfond absurd, i cili na kujton atë që ndodhi në Juventus-Salernitana.

Mes videove të transmetuara drejtpërdrejt nga regjia, është njëra, thelbësore për të sqaruar çdo dyshim për atë që ka ndodhur. Falë lupës së aplikuar pas fishkëllimës së fundit në imazhet e përpjekjes së Interit për të ndaluar Ansu Fati, shihet qartë prekja e parë e dorës.

Falë kryqëzimit me kamerat e tjera, është e mundur të përjashtohet nëse Dumfries e prek topin me kokë apo sulmuesi katalanas e godet topin. Prandaj, ashpërsia, në dritën e pozicionit të krahut të gjatë dhe të gjerë të holandezit, është e qartë.

Pra, pse nuk u dha penallti? Kryesori i ndeshjes Vincic iu besoi bashkëpunëtorëve të tij në VAR, pa iu drejtuar monitorit në vijën anësore dhe rishikimit të rastit. I vetmi shpjegim i mundshëm është se në VAR ata nuk panë imazhet që garantonin sigurinë e prekjes nga dora e Dumfries, madje as atë që ka të bëjë me videon e përmendur më parë. Pikërisht për këtë, pasi nuk ka siguri për faullin, u vendos që të mos ndërhyhej.

Në “Mediaset”, në lidhje me këtë, cituan një sfond që më pas u rinis nga Luca Marelli, ish-arbitër dhe referencë e kualifikuar për çështjet e arbitrazhit. Videoja e riprodhimit të parë, ajo që gozhdoi Dumfries, mund të mos ketë kaluar kurrë nën sytë e VAR-it. Marelli në fakt shpjegon:

“Nga ky imazh (i ardhur një orë pas përfundimit të ndeshjes), prekja e dorës së Dumfries është e qartë. Por, me sa kuptoj unë, ekziston dyshimi se ky imazh nuk ishte i disponueshëm për VAR-in. Ky nuk është rigorozitet”.

Një situatë pra paksa e ngjashme me atë që ndodhi disa javë më parë në Serie A, me rastin e ndeshjes Juventus-Salernitana, kur goli vendimtar i Milik u anulua për shkak të një pozicioni jashtë loje nga Bonucci, pozicioni i të cilit megjithatë ishte i rregullt për shkak të pranisë së Candrevës në vijën fundore.

Imazhi i ish-it të Interit dhe Lazios, megjithatë, nuk ishte i disponueshëm për VAR, dhe për këtë arsye i papërdorshëm për një kthesë vendimi nga gjyqtarët. AIA më pas shpjegoi në një shënim se kamera (taktike) që regjistroi imazhin e veprimit, në të cilin u pa Candreva, nuk ishte vënë në dispozicion në dhomën e VAR.

Prandaj skenari u përsërit ashtu siç duket edhe në kontekstin evropian, me Barcelonën tani që ka ngritur zërin në pritje të një qëndrimi zyrtar të UEFA-s për incidentin”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit