Menaxheri i Dybala zbarkon në Torino, pikë kthese në rinovimin me Juventusin

16 Shtator 2020
14:13
Alfred Lleshi

Telenovela për rinovimin e kontratës së Paulo Dybala është gati të përjetojë episode të reja. Ndoshta jo menjëherë, por sa më shpejt të jetë e mundur. Nga ana tjetër, Jorge Antun, agjenti i “10” së Juventusit, ka mbërritur në Torino. Dhe ky është një sinjal i rëndësishëm, që mund të parashikojë një pikë kthese në negociata. Është ndryshe kur ballafaqohen palët personalisht, sepse në distancë kontaktet kanë vazhduar me kohë. Nga ana tjetër, një telenovelë tjetër argjentinase ka marrë fund, ajo e ndërprerjes së kontratës me Gonzalo Higuain. Pas muajsh telefonatash, Nicolas (vëllai-menaxher i Pipita) zbarkoi në Torino dhe për 48 orë u gjet marrëveshja përfundimtare.

Në këtë linjë synohet të shkohet edhe me Dybala, për të siguruar rinovimin e kontratës së tij. Së shpejti do të rinisin negociatat me Antun, i cili ndodhet në Torino. Këto negociata nuk parashikohen as të thjeshta dhe as me verdikte të menjëhershme. Për ta kuptuar këtë, një përmbledhje e episodeve të mëparshme është e dobishme. Nga thuajse largimi në verën e vitit 2019, ne kaluam në rimëkëmbjen e situatës së Dybala, i cili mbeti bardhezi, pavarësisht se Juventusi e kishte shtyrë me çdo mënyrë, së pari drejt Manchester United, më pas drejt Tottenham dhe në fund drejt PSG.

Nën drejtimin e Maurizio Sarri, argjentinasi u rrit në mënyrë progresive dhe u ngrit në rolin e liderit teknik, deri në marrjen e çmimit të lojtarit më të mirë të Seria, sezoni i fundit. Pra, gjatë rrugës, ideja e Juventusit ka ndryshuar. Kampionët e Italisë nuk e kanë më në shitje, pavarësisht vështirësive të buxhetit, por kanë hapur negociatat për rinovimin e kontratës. Përveç një pike të caktuar, negociatat që dukej se po vazhdonin shpejt, bazuar në vullnetin e përbashkët për të arritur një marrëveshje, u bllokuan nga pandemia. Tani priten zhvillime konkrete në këtë drejtim.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit