Messi vs Ronaldo, sfida e pafund edhe me kombëtaret: mesatarja e golave shpërblen kampionin e botës deri tani!

24 Mars 2023
22:05
Telesport
back button

Dje ishte një natë me gola historike dhe arritje historike për Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, pasi dyshja vazhdoi të çimentonte vendet e tyre si dy nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Në kryeqytetin argjentinas të Buenos Aires, Messi dhe bashkëlojtarët e tij argjentinas luajtën në tokën e tyre për herë të parë që nga triumfi i tyre në Kupën e Botës pak më shumë se tre muaj më parë. Ata u pritën si hero nga më shumë se 80,000 tifozë delirantë brenda Estadio Monumental ikonë të River Plate në një natë festimesh që me gjasë zgjatën deri në mëngjes…

Lojtarëve iu dha trofeu i Kupës së Botës, me të cilin parakaluan rreth stadiumit pas një fitoreje miqësore 2-0 ndaj Panamasë, si dhe bluza të qëndisura me tre yje të artë për të treguar tre triumfet e vendit në Kupën e Botës.

Lojtarët qe fituan Kupën e Botës në Katar janë thirrur të gjithë në ekipin kombëtar për këto dy ndeshje miqësore kundër Panamasë dhe Curaçao për t’i lejuar ata të kënaqen në momentin e tyre të lavdisë.

U deshën 78 minuta që Argjentina të gjente përparimin kundër asaj që ishte kryesisht një ekip rezervë i Panamasë, me Thiago Almada që hapi rezultatin. Më pas, me vetëm një minutë të mbetur, momenti i lavdisë së Messit erdhi pasi ai siguroi fitoren me një goditje dënimi mahnitëse. Ishte goli i tij i 99-të ndërkombëtar dhe i 800-ti në karrierën e tij profesionale.

“Gjithmonë kam ëndërruar për këtë moment, duke festuar me ju në vendin tim Argjentinë, duke ngritur gjënë më të madhe që është Kupa e Botës”, tha Messi në ceremoninë e mbylljes. “Le të vazhdojmë të bëjmë atë që po bëjmë dhe ta shijojmë këtë sepse kemi pritur një kohë të gjatë për ta fituar përsëri. Le të shijojmë yllin e tretë.”

Në të njëjtën natë, Ronaldo theu rekordin e meshkujve për shumicën e paraqitjeve ndërkombëtare teksa realizoi ndeshjen e tij të 197-të për Portugalinë në fitoren e skuadrës kualifikuese për Euro 2024 ndaj Lihtenshtajnit.

Rekordin e mëparshëm prej 196 e mbante sulmuesi i Kuvajtit Bader Al-Mutawa. Ronaldo shënoi dy gola – një penallti dhe një goditje dënimi mahnitëse – në fitoren 4-0 si fushata e Portugalisë për një fillim të përsosur, me João Cancelo dhe Bernardo Silva gjithashtu që shënuan…

Një sfidë e pafund. Edhe pse do të jetë shumë e vështirë t’i shohim sërish përballë në një ndeshje zyrtare, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo vazhdojnë të duelojnë në kërkim të rekordeve të reja për të mposhtur. Në mbrëmjen kur argjentinasi kaloi 800 golat në karrierën e tij, rivali i përjetshëm shënoi dy gola, duke e çuar numrin e golave ​​në 830. Tridhjetë gola diferencë, edhe pse ish-lojtari i Real Madridit është dy vjet më i madh dhe ka luajtur 136 ndeshje më shumë se Pulce dhe për këtë arsye ka një mesatare më të ulët: 0.71 kundrejt 0.78.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit