Milan-Inter, polemika mbi zëvendësimet dhe dyshimet e humbjes në tavolinë! Sqarohet e vërteta

22 Shkurt 2021
15:37
Telesport

Pas derbit të djeshëm të pasdites, i cili pa Interin të fitonte me meritë dhe qartë, një lloj rasti shpërtheu në lidhje me rregullimin e zëvendësimeve…

Disa komentatorë dhe ekspertë kanë drejtuar gishtin drejt Antonio Conte dhe stafit të tij, fajtorë për kryerjen e një gabimi rregullator në kohën e ndryshimeve…

Kishte këmbëngulje, madje edhe në programet televizive të së dielës, për përdorimin e një zëvendësimi të katërt të parregullt nga Interi në pjesën e dytë të ndeshjes kundër Milanit.

Por le të shkojmë në rregull. Dje, në pjesën e dytë të Milan-Inter, trajneri Conte filloi të bënte ndryshimet e zakonshme gjatë ndeshjes.

Fillimisht Darmian, Gagliardini dhe Sanchez u bashkuan, pastaj më vonë në dy momente të ndryshme edhe Young dhe Vidal.

Me rregullore, e ndryshuar pas pandemisë së vitit të kaluar, klubet e Serie A mund të bëjnë pesë zëvendësime brenda 90 minutash, por duke përdorur maksimumi tre momente elektronike, ose ndërprerje të lojës për ndryshime.

Dje u duk se ndryshimi fillestar i trefishtë u nda në të vërtetë në një operacion të dyfishtë, d.m.th. që Conte fillimisht futi Darmian për Perisic dhe Gagliardini për Eriksen dhe vetëm më vonë edhe Sanchez për Lautaro Martinez.

Në atë rast, vendet e përdorura në total do të kishin qenë katër, jashtë regjimit të lejuar.

Një gabim i tillë do të kishte kompromentuar fitoren e derbit, duke e çuar Interin në një humbje të bujshme në tryezë.

Në realitet, ndërprerja e lojës për tre ndryshimet e para ishte unike, pavarësisht se Conte zgjati disa sekonda për të përfunduar zëvendësimin e trefishtë.

Ndalesa e gjyqtarit për zëvendësimet ishte unike, pavarësisht se Conte mori kohë më shumë duke kaluar midis hyrjes së Darmian dhe Gagliardini dhe aktivizmit më të vonuar të Sanchez.

Kështu që gjithçka është e rregullt te zikaltërit, pavarësisht se disa kanë hipotezuar një gabim amator në favor të Milanit.

Asgjë për të bërë me ndryshimin e çmendur të gjashtë të bërë nga Roma në Kupën e Italisë, i cili kushtoi 0-3 në tryezë kundër Spezia.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit