Milan-Inter, zyrtarizohet data dhe vendi i Superkupës së Italisë

1 Korrik 2022
13:43
Alfred Lleshi
back button

Milani dhe Interi do të garojnë për Superkupën e ardhshme të Italisë. Takimi do të zhvillohet në Riad, në Arabinë Saudite më 18 janar 2023.

Mospërfilljet mbi hipotezën arabe në lidhje me vendndodhjen e Superkupës së ardhshme të Italisë kanë rezultuar të jenë të vërteta. Siç njoftohet nga Lega Serie A, Milani dhe Interi do të luajnë për fitimin e trofeut të mërkurën e 18 janarit 2023 në Riad, kryeqyteti i Arabisë Saudite.

Ky do të jetë një rikthim në vendin arab, pas dy edicioneve të fundit të luajtura në Itali, në ‘Mapei Stadium’ të Reggio Emilia dhe në ‘San Siro’ të Milanos. Më 22 dhjetor 2019 u luajt në Riad, me Lazion e Simone Inzaghit duke triumfuar ndaj Juventusit të Maurizio Sarrit.

Pothuajse një vit më parë, më 16 janar 2019, Juventusi dhe Milani u përplasën në skenën e Jeddah, për herë të parë ndonjëherë në Arabinë Saudite, e cila për këtë arsye po përgatitet të presë edicionin e tretë të trofeut.

Ndeshja u emërua zyrtarisht ‘EA SPORTS Supercup’ për arsye sponsorizimi dhe koha e fillimit, siç theksohet nga Liga, “do të vendoset në marrëveshje me organizatorët vendas të ngjarjes”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit