Moggi i kthehet “Calciopolit”: Mendova vetëvrasjen, më vinte turp të ecja në rrugë

14 Tetor 2021
9:50
Alfred Lleshi

Ai tani është 84 vjeç, por midis viteve ‘80 dhe mesit të viteve 2000, Luciano Moggi mbante postin e drejtorit të disa prej klubeve kryesore të Serie A. Midis tyre janë Napoli i Ferlaino dhe Maradonës, Roma e Sensi dhe Juventusi i Agnelli; me tituj të ndryshëm të fituar gjatë përvojave të tij në Itali.

Në një dokumentar të prodhuar nga “Netflix”, të titulluar “Ana e errët e sportit”, Luciano Moggi tregoi momentin më të vështirë të jetës së tij, atë që përjetoi në lidhje me “Calciopoli”:

“Unë gjithashtu kisha turp të ecja në rrugë. Në atë moment mendova për shumë gjëra, përfshirë vetëvrasjen. Nëse asnjë ndeshje nuk është trukuar, nëse të gjithë gjyqtarët janë shpallur të pafajshëm, cili ishte dëmi që iu bë futbollit?”

Kanë kaluar pak më shumë se 15 vite nga skandali i futbollit italian, por Moggi kujton ndjesitë e përjetuara në ditët menjëherë pas shpërthimit të rastit: “Është sikur të kisha qenë në majë të një peme dhe të gjithë ishin gati të më qëllonin nga poshtë. Dhjetë ditët e para ishin të tmerrshme. Televizioni, radio dhe gazetat po përsëritnin vazhdimisht termat ‘skandal në futboll’. Sidoqoftë, unë kurrë nuk kam përfituar nga asgjë dhe askush. Të akuzohesha për hajdut më lëndoi shumë”.

Një moment i kaluar, siç rrëfen Moggi, falë fesë: “Më duhet të them se u ndjeva shumë i dëshpëruar. Ai ekip ishte kryevepra ime. Më vinte turp të ecja në rrugë. Ishte sikur të mos binte një pllakë mbi mua, por një shtëpi të tërë, por feja më mësoi se jeta është bërë deri nga shumë momente, të mira dhe të këqija, dhe ne duhet të vazhdojmë të luftojmë edhe me ato të këqijat”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit