Morata i poshtëruar, zgjedh klubin e ardhshëm

1 Qershor 2023
17:17
Denis Hakanaj
back button

Morata pritet të largohet nga Atletico Madrid, me kontratën e tij që skadon më 30 qershor 2024. Ai ka zhvilluar një sezon i mirë, me trembëdhjetë gola të shënuar dhe dy asiste në tridhjetë e pesë ndeshje të luajtura në La Liga.

Megjithatë, këto nuk janë shifra të kënaqshme për Colchoneros, me Diego Pablo Simeone që preferon një qendërsulmues me një instinkt shumë më të lartë vrasës se ish-lojtari i Juves.

Kjo është arsyeja pse e ardhmja e Moratas është në dyshim dhe mund të jetë në Serinë A, veçanërisht pas ofertës “poshtëruese” të Atleticos për rinovimin e kontratës së tij. Disa klube të mëdha italiane, në fakt, tashmë janë vënë në lëvizje.

Siç raporton Pedro Fullana, gazetar i Cadena SER, ka ardhur një lajm i rëndësishëm për rinovimin e Alvaro Moratas. Atletico Madrid i ofroi atij një ofertë të ulët për të rinovuar kontratën.

Një situatë që sulmuesi spanjoll nuk e pranon dhe për këtë arsye tashmë është hapur për një transferim. Janë tre emra të mëdhenj në Serie A që duan Morata: Milani, Juventusi dhe Roma.

Për momentin kuqezinjtë janë në pole position dhe kërkojnë një sulmues të aftë për të alternuar me Olivier Giroud dhe për të garantuar një numër të lartë golësh.

Juve dhe Roma më të izoluar pasi nuk do të luajnë as në Champions League sezonin e ardhshëm dhe nuk mund të bëjnë shpenzime të mëdha në merkato.

Morata e di mirë se Italia do të ishte një zgjidhje e shkëlqyer për të: partnerja e tij, Alice Campello, e njohu atë në kohën e Juventusit dhe tani çifti është super i dashuruar.

Për të do të ishte rikthimi i tretë në kampionatin italian, ku në total shënoi 35 gola dhe dha 29 asiste, në gjithsej 130 ndeshje, të gjitha me fanellën e Juventusit. Por Milani është skuadra më e afërt për ta blerë atë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit