Mourinho kundër Mancinit: “Është e papranueshme që Italia të mos shkojë në Botëror”

22 Shtator 2022
23:55
Telesport
back button

José Mourinho hedh një gërmim ndaj trajnerit të Italisë, Roberto Mancini. “Nëse e doni futbollin, është e vështirë ta pranoni atë. Unë jam rritur në vitet ’70 dhe ’80 dhe mund ta imagjinoni se si ishte Italia në ato ditë.

Blutë kanë qenë gjithmonë një referencë. Duke punuar këtu, e kam të vështirë të kuptoj se çfarë ndodhi, sepse është plot me lojtarë të mirë, edhe nëse janë të paktë ata që shkojnë jashtë. Unë refuzoj të pranoj argumentin e mungesës së talentit, kjo nuk është e vërtetë.

Talenti ekziston në Itali, ndaj Italia duhet të kalojë në Kupën e Botës”, tha trajneri i Romës në një intervistë për revistën Esquire. “Dhjetë vjet më parë, pasi u largova (por jo sepse u largova), Seria A pati një kohë të vështirë. Cilësia ra dhe kampionati pati pak tërheqje jashtë vendit.

Tani, nga ana tjetër, kam gjetur një ligë emocionuese, konkurruese, ku lojtarët vijnë edhe nga Premier. Krahasuar me 2009-10 ka ende një diferencë me ekipet kryesore, por sot pjesa tjetër e klubeve janë më të mira.

Ka trajnerë me shumë ide, që luajnë futboll sulmues dhe ambicioz. Më pas janë skuadrat, si Roma, të cilat gjithashtu po rriten në një kuptim më të gjerë, si klub, duke sjellë gjithnjë e më shumë tifozë në stadium, me mundësi të mëdha për të evoluar për mirë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit