Mughini mbi Maradona: “U arratis nga policia, qesharake të emërtosh stadiumin! Vitet e fundit ishte i zhbërë” (VIDEO)

27 Nëntor 2020
17:47
Telesport

Gazetari dhe tifozi i Juventusit, Giampiero Mughini në mikrofonët e Radio 24 shkon kundër vendimit nga Bashkia e Napolit për të emëruar Stadiumin San Paolo me emrin e Diego Armando Maradona:

“Që kryetari i bashkisë dëshiron ta emërojë stadiumin pas vdekjes së tij është qesharake! De Magistris duhet të fluturojë pak më lart. Nëse nuk qëndron këtu duke bërtitur Diego! Diego! Diego! kalon për një bandit.

Napoli nuk ishte vetëm Maradona, përndryshe ai nuk do të kishte fituar. Pa ata ai nuk do të kishte fituar as një lojë me letra”, vazhdon Mughini duke shtuar dozën. “Maradona iku natën i ndjekur nga policia, u hetua dhe u dënua nga gjyqi sepse nuk kishte paguar miliona taksa. Ai është një njeri i torturuar, ka sportistë të mrekullueshëm që në përgjithësi shkëlqejnë. Diego për fat të keq nuk ishte”.

“Ai vdiq në moshën 60 vjeç, por ishte i thyer, i shkatërruar dhe i dëshpëruar për vite me rradhë. Imazhet e tij të fundit – tha Mughini – janë të tmerrshme nga pikëpamja njerëzore dhe unë e them këtë me emocione. Ai ishte një qenie e zhbërë nga zakonet e tij. Dhe papritmas ne e bëjmë atë një shenjtor? Jo, jo! Ai ishte një atlet i madh, një bir i shekullit, dramatik dhe kontradiktor”

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit