Müller i befason të gjithë: Gjermania të kopjojë Real Madridin në Botërorin e Katarit

27 Shtator 2022
11:55
Alfred Lleshi

Ndeshja e mbrëmshme në “Wembley” mes Anglisë dhe Gjermanisë la ndjesi të të gjitha ngjyrave. Skuadra e Hansi Flick kaloi nga qetësia e avantazhit 2-0 në nevojën për të siguruar me thonj barazimin final 3-3.  ishte një nga lojtarët më të shquar.

Thomas Müller (33 vjeç), veteran i Bayern Munich, nuk ishte plotësisht i kënaqur me atë që u arrit në Londër. Aq sa guxoi të jepte shembull Real Madridin e Ancelottit.

Për Müller, situata që të bardhët madrilenë përjetuan në edicionin e shkuar të Champions League mund t’i ngjajë asaj që po kalon “Mannschaft” më pak se dy muaj para Botërorit të Katarit: “Kam punuar nën drejtimin e Ancelottit.

Real Madridi mund të jetë shembull për ne. Të bardhët nuk luajnë gjithmonë futboll brilant, por mbajnë kokën lart dhe vetëbesimin. Kjo është mënyra për t’u ndjekur edhe nag ne”.

Nga këndvështrimi i tij, gjithashtu ndihmon që, siç është rasti në “Santiago Bernabeu”, bërthama e lojtarëve ka luajtur së bashku për një kohë të gjatë te Bayerni: “Meqenëse kemi shumë lojtarë të Bayernit në kombëtaren tonë, mund të jetë një avantazh.

Ne e kuptojmë njëri-tjetrin natyrshëm dhe mund të transplantojmë në kombëtare kombinimet dhe automatizmat që funksionojnë gjithashtu në klub. Do të ishte mirë nëse do të mund të punonim për këtë”.

Ancelotti ishte në krye të Bayernit midis viteve 2016 dhe 2017, duke marrë detyrën, pasi Pep Guardiola u largua nga klubi. Në atë fazë ai përkoi me Müller, i cili e mban mend mirë.

Skuadra bavareze fitoi Bundesligën, por u eliminua nga Champions League përballë Real Madridit në çerekfinale. Pavarësisht se është gjermani me më shumë tituj (32) në historinë e futbollit, Müller beson se atyre iu mungon diçka plus të tjerëve.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit