“Ndalojani alkoolin…” Vjen thirrja për lojtarët e Premier League! Pushimet e fundit po krijojnë bezdi te klubet

27 Qershor 2022
15:46
Telesport

Grealish është e kuptueshme që po kënaqet këtë verë, pas përfundimit të sezonit të tij të parë si lojtari më i shtrenjtë i Manchester Cityt dhe i futbollit anglez. Ish-kapiteni i Aston Villa fitoi titullin e ligës me klubin e tij të ri dhe filloi të festonte menjëherë në turneun me autobus të Mançesterit dhe më pas shkoi për të festuar në Ibiza, diçka nga e cila u mbrojt pas kritikave.

Pasi luajti më pas në ndeshjet e Ligës së Kombeve të Anglisë, 26-vjeçari u nis për në Las Vegas, përpara një sezoni të çuditshëm që do të ndalojë rrugën për Kupën e Botës. Pirja e tij e vazhdueshme në Vegas dhe Collymore kritikoi zgjedhjet e tij të stilit të jetesës, duke pretenduar se ylli i Anglisë mund të bëhet ‘Gazza e ardhshme’.

Ka pasur shumë që e kanë mbrojtur Grealish nga komentet e ish-sulmuesit të Liverpool-it, por ai nuk po tërhiqet, duke e quajtur mbrojtjen e lojtarit të Cityt ‘të tmerrshme’ dhe duke bërë thirrje që të gjithë lojtarët të ndalohen nga pirja e alkoolit.

“Reagimi ndaj artikullit që shkrova për Jack Grealish javën e kaluar ka qenë masiv, me shumë njerëz që ranë dakord se ai duhet të frenojë mënyrat e tij të festave për të siguruar që ai të përfitojë maksimumin nga talenti i tij – por gjithashtu ka shumë mosmarrëveshje”, shkroi lojtari në pension. kolona e tij Mirror.

“Në fakt jam tronditur nga numri i ekspertëve, profesionistëve, ish-profesionistëve dhe mbështetësve që ranë në kampin e fundit dhe që kanë kaluar ditët e fundit duke bërë fotografi të tij duke festuar në Las Vegas dhe duke brohoritur për Jack The Lad.

“Unë mund ta garantoj atë tani se të njëjtët njerëz do të jenë ata që do ta rrahin atë sepse u harbua kur ai ka një rënie në formë. “…E di traumën që kalova për shkak të naivitetit tim në ditët e mia të lojës dhe i shoh ngjashmëritë.

Ai duhet të mësojë se nuk është më thjesht Jack nga Brum, ai është pronë publike, dhe kjo është arsyeja pse mesazhi im mbetet. “Të lutem, djalosh, ndrysho dhe kuptoje qe cmimi i asaj qe po ben mund te jete i kripur…”.

“Unë do t’ia thoja këtë çdo lojtari, me veprimet e tij të çuditshme qe do ta nxirrnin atë rregullisht në faqet e para të gazetave dhe faqeve të internetit – dhe shpresoj se së shpejti ai do t’i vërë veshin këshillës sime. Sado e çmendur që do t’u tingëllojë njerëzve jo sportistë. Unë në fakt do të doja të shihja klubet e futbollit që të ndalonin konsumimin e alkoolit nga lojtarët krejtësisht.

“Shkenca është e qartë – alkooli ul seriozisht performancën atletike, kjo është arsyeja pse Cristiano Ronaldo, Messi, Zlatan Ibrahimovic dhe James Milner qëndrojnë ende lart! “Shiko, e kuptoj se në futboll, ku sezoni i mbylljes është i shkurtër, tundimi për t’u goditur me çekan është i fortë edhe për ata që nuk pinë pothuajse asgjë gjatë sezonit. Dhe nuk është e lehtë për Grealish, Phil Foden apo ndonjë numër të rinjsh. Lojtarët britanikë, sepse të kesh lëkurë dhe të lësh flokët është pjesë e kulturës sonë.

“Por ndoshta nëse futbolli do të zbatonte një rregull të ndalimit të pirjes, ai thjesht mund të kishte një efekt pozitiv në shoqërinë tonë më të gjerë. Dhe nëse drejtuesit e kamionëve dhe operatorët e makinerive testohen rregullisht për nivelet e alkoolit në sistemet e tyre, pse të mos e bëjmë këtë me futbollistët tanë?

“Sporti ka rregulla të pashkruara për të mos vozitur motoçikletat apo pjesëmarrjen në sporte ekstreme, ndaj pse të mos hidhni në përzierje edhe pijen? Sepse, ashtu si droga, alkooli është një toksin dhe nëse keni një apo dy litra, veçanërisht kur nuk jeni mësuar me të, ai mund të jetë i dëmshëm për gjumin tuaj, i cili, nga ana tjetër, ka një efekt negativ në performanca.”

Nuk është se Pep Guardiola do të mbështeste sjelljen e Grealish nëse do të ndikonte aq negativisht në fushë, kështu që ndoshta Collymore dhe kushdo tjetër, duhet t’i besojë lojtarit dhe atyre përreth tij.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit