Ndeshja pezullohet për shkak të qenit, hyn në fushë dhe nuk ikën: kërkon përqafime (PAMJET)

27 Qershor 2022
18:08
Telesport

Si te bëhet një ndeshje e thjeshtë miqësore mes dy ekipeve kombëtare të futbollit për femra në një mbrëmje anonime vere në një ngjarje unike dhe virale? E thjeshtë: thjesht lejoni një qen të hyjë në fushë.

Dhe çfarë lidhje ka një qen me një lojë me top? Edhe më e thjeshtë: asgjë. Megjithatë, pikërisht hyrja e papritur në fushë e një qenushi detyroi arbitrin dhe lojtarët të ndërpresin ndeshjen në minutën e 36 të pjesës së parë të miqësores së planifikuar mes Kilit dhe Venezuelës për një paplan të pabesueshëm që la të gjithë pa fjalë.

Rasti i ndeshjes lindi për përgatitjen në funksion të sfidave kualifikuese në kuadër të Botërorit të ardhshëm të Femrave, i planifikuar mes Australisë dhe Zelandës së Re që do të luhet midis qershorit dhe korrikut 2023.

Një mundësi e re për të demonstruar rritjen eksponenciale të Lëvizja e grave, e cila prej disa vitesh po tërheq publikun, median dhe sponsorët gjithnjë e më shumë drejt vetes. Sa i përket garës së radhës të kampionatit botëror, i cili tashmë po regjistron shifra rekord: për edicionin e nëntë të Kupës së Botës në Oqeani, eventi është shtrirë në 32 ekipe pjesëmarrëse në krahasim me 24 tradicionale.

Kështu, ndërsa prisnin të rifillonin ndeshjet zyrtare, Kili dhe Venezuela u takuan për një ndeshje miqësore në Estadio Bicentenario La Granja, që ndodhet në Curicó, Kili, dhe morën një shikueshmëri të papritur e cila, nga ana tjetër, e rifilloi futbollin sërish viral në rrjetet sociale.

Jo për një gol, një lojë apo një rezultat të veçantë: të gjitha aspektet përfunduan në sfond përballë një pushtuesi shumë të veçantë, i cili i detyroi të gjithë të ndalonin për disa minuta.

Një qen ka hyrë papritur në fushën e Estadio Bicentenario La Granja dhe ka detyruar arbitrin të ndërpresë ndeshjen. Por duke qenë se sigurimi nuk e priste asgjë nga këto dhe u befasua, ishin lojtarët ata që duhej të përpiqeshin të bllokonin kafshën me portieren e Kilit, Christiane Endler dhe vetë arbitren që u përpoqën ta ndalonin, duke e përkëdhelur dhe qetësuar.

Gjithçka më kot: këlyshi mori dozën e tij të përkëdheljes dhe përkëdheljeve, dhe më pas rifilloi bastisjet e tij në mes të lëndinës, duke tundur i lumtur bishtin mes argëtimit të përgjithshëm.

Buzëqeshje në fushë, duartrokitje nga tribuna, deri në fund të garës. Këlyshi u drejtua drejt stolave ​​ku lojtarja nga Kili, Javiera Toro më në fund arriti ta ndalonte, duke e lënë të sigurt dhe duke lejuar që ndeshja (e cila më vonë përfundoi 1-0 për venezuelasit) të rifillonte. Edhe nëse shfaqja më e mirë, megjithatë, kishte kaluar tashmë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit