“Ndeshjet duhet të dish t’i fitosh, jo medoemos me lojë të bukur. Eliminimi nga Champions solli avantazh”

8 Mars 2021
23:23
Telesport

Portieri i Interit Samir Handanovic foli për Sky Sport pas fitores kundër Atalanta: “Ne prisnim një ndeshje të vështirë sepse Atalanta është një ekip i shkëlqyeshëm. Ai po e tregon atë si në Itali dhe në Evropë, nuk është e lehtë të luash kundër tyre. Unë mendoj se ishte një lojë ku pësuam pak por përsëri fitojmë në këtë mënyrë…

A janë këto ndeshje që Interi ka mësuar të fitojë?
“Detajet lëvizin këto lojëra. Ata ishin të rrezikshëm në pjesën e parë, por ne ishim të mirë dhe me fat që nuk pësuam një gol dhe më pas e bëmë atë. Ishte një lojë e vështirë, fizike dhe gjithashtu taktike. E rëndësishme është të fitojmë gjithmonë sepse të gjitha ndeshjet kanë vlerë prej tre pikësh.

Kjo ishte një ndeshje e rëndësishme për kampionatin. Skuadrat e tjera do të luajnë gjithashtu kundër Atalanta, të cilët nuk janë aspak kundërshtar i lehtë”

A do t’i mbani mend pritjet e sotme në fund të sezonit?
“E gjitha fillon me trajnimin e përditshëm në kuptimin që kemi javë të plota për t’u përgatitur për ndeshjet. Largimi nga Evropa ishte një zhgënjim i madh dhe një plagë e hapur, por nga ana tjetër na dha mundësinë të rigrupohemi dhe të stërvitemi më mirë. Rezultatet mund të shihen”.

Çfarë duhet të bëni për të fituar kampionatin?
“Siç kemi bërë deri më tani. Kur duhet të luash dhe të sulmosh duhet ta bësh, por kur duhet vuajtur, gjithashtu duhet të gjithë së bashku. Nuk duhet të fitosh me lojë të mirë por thjesht të dish si të fitosh”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit