Në Iran festa dhe karusele për të festuar eliminimin nga Kupa e Botës: është një komb i ndarë! (PAMJET)

30 Nëntor 2022
16:24
Telesport

Një gol i Pulisic ka mjaftuar për të ndezur festën e SHBA-ve që u kualifikuan në fazën e 16-të të Botërorit 2022 në Katar pas fitores 1-0 ndaj Iranit. Një rezultat që megjithatë bëri që jo vetëm skuadra amerikane të festojë, por edhe vetë iranianët. Po, sepse imazhet që ende qarkullojnë në rrjetet sociale dhe dokumentojnë atë që ndodhi në bilbilin e trefishtë te arbitrit janë absolutisht të pazakonta.

Nuk kishte ndodhur kurrë që njerëzit e një ekipi kombëtar të eliminuar nga Botërori ta festonin këtë disfatë në rrugë me bori makinash, karusele, kërcime dhe brohoritje në rrugë. Edhe nga ndërtesat e qyteteve të ndryshme iraniane, ka nga ata që e kanë parë të arsyeshme edhe të qëllojnë fishekzjarrë. Por pse? Arsyeja shpjegohet së shpejti. Videot në rrjetet sociale tregojnë gëzimin e njerëzve në Teheran, si dhe në qytetet Marivan, Hamadan, Ardabil, Sanandaj, Mahabad, Diwandara, Karaj, Qorveh dhe Mahabad.

U brohoritën slogane proteste si “Grua, Jetë, Liri” dhe “vdekje diktatorit”. Sipas disidencës, regjimi i ajatollahëve, duke vënë bast mbi faktin se skuadra mund të shkonte në fazën e 16-të të Kupës së Botës, llogariste në shfrytëzimin e çdo kualifikimi për qëllime imazhi dhe gjithashtu me një festë kombëtare.

Një parti pra kundër regjimit. U fol shumë për himnin e pakënduar nga Irani në ndeshjen e parë të Kupës së Botës dhe i vlerësuar nga shumica e të pranishmëve në stadium atë ditë. Masa ndryshoi më pas disa ditë më vonë në garën e dytë dhe të tretë pikërisht për shkak të presionit të marrë nga Irani (flitet edhe për kërcënime ekstreme në rast se nuk do ta këndonin më).

Dhe kështu me eliminimin e Iranit në Kupën e Botës, filluan festimet, madje edhe në Saqqez, në provincën perëndimore të Kurdistanit, vendlindja e Mahsa Amini, 22-vjeçarit me origjinë kurde që vdiq pasi u arrestua nga iraniani. policia për mosmbajtjen e duhur të mbulesës.

Një shpërthim gëzimi në fund të një dite të gjatë tensioni që e shoqëroi këtë ndeshje me një rëndësi të thellë politike. Mjafton të thuhet se një gazetar iranian tregoi se ai nuk shkoi përtej ashensorit të stadiumit, duke dyshuar se edhe për hakmarrje nga Garda Revolucionare në Katar, thjesht sepse mullahët mbajnë lidhje të ngushta me Katarin.

Sipas gazetarit, ndeshja ishte “përplasja e shekullit, përplasja mes Lindjes dhe Perëndimit”. Në fakt, menjëherë u duk se regjimi i Teheranit kishte përkulur muskujt në Katar dhe po shtyp, me ndihmën e rojeve të trajnuar të sigurisë, protestat kundër qeverisë iraniane duke kufizuar hyrjen në tribuna të njerëzve me slogane politike kundër skemës dhe bluza te te gjitha llojeve.

Kur në Iran disa persona festuan daljen e kombëtares nga Kupa e Botës në rrugë, të tjerët u grindën me njëri-tjetrin jashtë objektit sportiv të Katarit. Në fakt, imazhet tregojnë një tifoz iranian gati për të bërë një selfie me fytyrën e tij të lyer me të kuqe gjaku, siç kishin bërë gratë dhe burrat e tjerë në këtë Botëror. Në atë moment një tjetër tifoz iranian vjen pas tij dhe i rrëmben telefonin nga duart.

Një sulm klasik nga tifozët pro-qeveritar që u përpoqën ta mbyllnin atë protestë në fillim, por që nuk ishin në gjendje të bënin shumë në Iran, pasi një popullatë e tërë kishte dalë në rrugë për të festuar.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit