Në shenjën e talentit të madh, bomberi me 500 gola i jep Milanit kampionatin nën 15 vjeç (PAMJET)

26 Qershor 2022
18:16
Telesport

Rreth një muaj më parë Milani fitoi Scudetton, të premten kuqezinjtë fituan një tjetër kampionat. Në fakt, Milani duke mposhtur Fiorentinën 1-0 fitoi kampionatin U-15 për herë të tretë në histori, më parë “foshnjat” kuqezi ia kishin dalë në vitet 1992 dhe 2010.

Nga sulmuesit më të njohur në nivel të të rinjve, jo vetëm në Itali, Camarda shënoi golin që vendosi ndeshjen dhe lejoi skuadrën e trajnerit Bertuzzo të festonte në Tolentino, teatri i finales.

Dihet mirë që Milani fokusohet në sektorin e të rinjve, kështu ka qenë prej kohësh dhe konfirmimet kanë ardhur me kalimin e viteve, vetëm mendoni për lojtarët e shumtë që dolën nga fidanishtet e Milanit. Por tani ka një yll absolut mes foshnjave kuqezi dhe ai është Francesco Camarda. Prej vitesh askush nuk ka qenë si ai në nivel rinor.

I fortë fizikisht, ai është një qendërsulmues i vërtetë, nga ata që pa frikë shënon me kokë dhe shënon (siç bëri në finalen me Fiorentinën). Për të flet goli mesatar, gjë që është e bujshme. Ai shënoi mbi 500 gola në rreth 100 ndeshje të luajtura me ekipet e të rinjve të Milanit, të gjitha këto në vetëm 14 vjeç. Mesatarja llogaritet shpejt: ai shënon pak a shumë pesë për lojë.

I lindur në vitin 2008, ai mbushi 14 vjeç më 10 mars, ai tashmë ka postuar foto në rrjetet sociale vitet e fundit me yjet e sotëm të Milanit (si Ibra apo Tonali), shpreson t’i bashkohet së shpejti. Po, është shumë i ri, por po ecën përpara dhe këtë e bëri falë një talenti të madh.

I konsideruar fizikani ai është më shumë një Giroud, dhe francezi e studion nga afër, por idhulli i tij është Kaka. Në kohën e lirë ushtron kick-boksin, studion Benzemën dhe mbi të gjitha luan me djalin e Seedorfit, i cili ashtu si Kaka fitoi Champions League me kuqezinjtë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit