Nga Bergamo në Kukës, duke ëndërruar Serie A dhe Ganën: historia e Barry Cooper!

13 Korrik 2020
15:51
Telesport

Ëndërron Serie A, por për ta arritur atë nuk kishte frikë të provonte vetën jashtë Italisë. “Këto janë përvoja që bëjnë mirë në rritjen profesionale. Brenda dhe jashtë fushës”.

Një turne i gjatë në Evropë që e çoi atë te Kukësi.  “Arrita në janar: është një nga klubet historike të vendit”.

Goal-scoring prodigy Goldberg Cooper hits brace on Kukesi debut ...

Gjithmonë i gatshëm për përvoja dhe ambicie të reja si sulmues i ri. “Jetoj për qëllimin, dua të bëj sa më shumë që të jetë e mundur”. Godberg Barry Cooper, 22-vjeçar italo-ganez është njeri i kopertinës në finalen e sezonit të Kukësit.

Tri gola në dy ndeshjet e fundit, sidomos ndaj Tiranës. “Jemi të dytët në renditje. Me 3 ndeshje kanë mbetur për të luajtur. “Mund t’ia dalim, besoj”, thotë ai për mikrofonat e gianlucadimarzio.com.

Stürmer Cooper verlässt den FCS nach nur sieben Einsätzen ...

Lindur në Albano Sant’Alessandro (Bergamo) në 1997, Cooper hedh hapat e tij të parë të futbollit te Atalanta. 17 vjeç ai bëri debutimin e tij në D me Aurora Seriate: “Unë bëra debutimin tim në Sondrio me gola”. Pastaj dy sezone huazimi me Amatorët (Eçellenza). Në Scanzorosciate ai fitoi kampionatin, ndërsa në Intercomunale Verdello “shenjtëroi” veten si sulmues.

Ofertat nuk munguan. “Zgjodha Portugalinë”. Cooper nënshkruan me Klubin Condeixa, kategoria e tretë. “Në fillim ishte vërtet e vështirë: vetëm dhe larg shtëpisë, nuk mund të kisha rritje”.

Djali realizon 10 gola vetëm në fazën e dytë. “Fituam kupën dhe superkupën Coimbra”. Arouca e bleu por “nuk ndjeva besimin e duhur”, nënvizon djaloshi.

Godberg Berry_vsAtalanta_GDM.jpeg

Dy huazime: 6 muaj në Espinho dhe po aq në Viana do Castelo, përpara se të largohej nga Portugalia.

“Kisha mundësinë e transferimit në Zvicër. Pranova”. Klubi është Schaffhausen, në Challenge League (kategoria e dytë). Trajneri Murat Yakin, vëllai i Hakanit, e merr përsipër… “Ka një personalitet të shkëlqyeshëm, më dha shumë këshilla për përmirësim”. Në brigjet e Rhine, Cooper luan rregullisht. Deri në 18 gusht. “Ndeshje Kupe! Sapo kisha shënuar, por u dëmtova. Nuk e pashë më fushën”.

Qëllimi ndryshon, ashtu si destinacioni: Shqipëria treni i radhës, ku ai u transferua në janar.

Godberg Barry_Albania_GDM.jpeg

“Këtu luhet një futboll shumë fizik, sulmuesi duhet të dijë të përplaset”. Dy muaj për t’u përshtatur, përpara pezullimit në mars. “Rifilluam në 3 qershor”.

Godberg Barry_SerieD_GDM.jpeg

Covid-19 dhe pandemia e lënduan jo pak… “Jam nga Bergamo, kam kaluar muaj me të vërtetë të vështira. Pata dhimbje për të dashurit e mi”.

Gjashtë gola mes kampionatit dhe kupës, pasi ai filloi të luante përsëri. “Po vrapojmë në të dy frontet. Sipas të gjitha gjasave do të luajmë në Europë”.

Po ambicja e Cooper? “Kam dy: Seria A dhe Kombëtarja e Ganës. Punoj për këtë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit