Nga Dybala te Mertens dhe Belotti: Serie A me “të papunë” luksi. Mes tyre edhe një shqiptar

1 Korrik 2022
17:46
Telesport

Asnjëherë më parë lista e lojtarëve pa ekip ne Serie A nuk ka qenë aq e gjatë dhe plot me emra të rëndësishëm sa këtë vit: shumë prej tyre mund të përfaqësojnë një mundësi të shkëlqyer në treg, veçanërisht duke marrë parasysh mundësinë e mospagimit të kostos së kartonit.

Por cilat janë mundesite me të vertete te mira? Këtu është situata në të cilën ndodhen të gjithë lojtarët kryesorë të Serisë A me skadim të marrëveshjeve. Kete e ka raportuar Eurosport.

PAULO DYBALA – Intriga e madhe e verës. Diamanti me i çmuar mes lojtareve me parameter zero në Serinë A, i joshur nga Interi dhe tani i lënë në sirtar për momentin, në pritje të një sulmi të dytë. Kërkesa e tij për rrogen peshon, afër 8 milionë euro bonuse të përfshira: askush nuk duket, deri më sot, i gatshëm t’i japë atij ato para.

La Joya pëlqehet edhe nga Milani, Roma dhe Sevilja, por askush nuk mund ta përballojë atë me këto shifra. Për t’i komplikuar më tej gjërat, komisioni qe kërkon agjenti i tij Jorge Antun, afër 10 milionë euro.

DRIES MERTENS – I dashuruar me Napolin, por pjesë e baterisë së senatorëve që De Laurentiis nuk është më i gatshëm ta mbështesë. I mësuar me habi për dështimin për të rinovuar një total prej 5 milionë eurosh prej dy vitesh të kërkuar prej tij, belgu fillimisht shfryu nga pensionimi i kombëtares dhe më pas erdhi të takonte klubin e jetës së tij duke hequr dorë nga një pjesë e parave. Loja është ende e hapur, por nuk përjashtohen surprizat italiane (Lazio mbi të gjitha) dhe të huaja.

ANDREA BELOTTI – Gallo e mbajti Torinon në këmbë për një sezon të tërë, madje duke i lënë vendin të mendonte për një rihapje për të rinovuar kontratën. Nuk ka shanse, në realitet, që sulmuesi të mbetet: Monaco është hedhur ne gjurmet e tij, me lojtarin që do të preferonte një shans në një italian të madh. Milani e pëlqeu atë, Roma dhe Atalanta testuan me druajtje terrenin, madje edhe Monza i kishte kushtuar vëmendje: megjithatë, deri më sot, asgje konkrete…

ALESSIO ROMAGNOLI – Kapiteni i Milanit, mbrojtësi ka qenë në bisedime me Lazion për muaj të tërë: diferenca eshte vetem 300 000 euro, një pengesë vetëm në kartonin margjinal. Përplasja me Lotiton e mërzit Sarrin dhe vetë lojtarin, mbi të cilin Monza kreu edhe një sondazh. Nga ana tjetër, realisht ka levizur Fulham: mund të jetë Londra, më pas, qëllimi i tij i radhës…

FEDERICO BERNARDESCHI  – Pasi kishte përfunduar kontratën e tij prej më shumë se 4 milionë euro në sezon me Juventusin, ish-anësori i Fiorentinës dukej se ishte i afer Napolit: vetë De Laurentiis kishte folur për të, por ardhja e tij më pas u bllokua. Ndjenja është se rruga për në Campania mund të rihapet ende, megjithëse me shifra më të ulëta.

LUIZ FELIPE – Ndër më pozitivet e lojtareve të Lazios në vitet e fundit, qendra tashmë ka gjetur një shtëpi: e pret Betis Sevilla, me të cilën do të nënshkruajë një kontratë katërvjeçare me 3.2 milionë euro në sezon.

THOMAS STRAKOSHA – Një tjetër transfertë luksoze falas nga Lazio; portieri shqiptar është i destinuar për në Premier League me një biletë një drejtimi për në Londër. Dukej se gjithçka ishte bërë me Fulhamin, por rreth dy javë më parë u shfaq Chelsea: një interes që e bëri djalin të lëkundet, ende të pasigurt për të ardhmen e tij.

FILIP DJURICIC – Protagonist i padiskutueshëm i Sassuolos së De Zerbit, më pas kalvari i vitit të kaluar: mesfushori sulmues, pas vitesh te Sassuolo, ka zgjedhur të konkurrojë me një tjetër ekip. Në realitet ka pak ekipe te medha në dritare për tridhjetë vjeçarin, ku Torino ka avantazhin: në prapavijë, megjithatë, Lazio mbetet vigjilent.

MATIAS VECINO – Pasi u josh dhe u braktis nga Inzaghi, i cili në fakt e ka harruar në labirintin e pankinës së Interit, uruguaiani tashmë ka konfirmuar se do të akordohet larg Milanos. Ne gjurmet e mesfushorit është Botafogo, i cili do të kishte vënë në pjatë një marrëveshje të garantuar dyvjeçare.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit