Nga “fantazmë” në vendimtar. Rashford u rrit dhe tani mban peshën e Anglisë! Dedikimi sonte: “Kam humbur një shok…”

29 Nëntor 2022
22:52
Erdi Kerciku

Për atë djalë nga Mançesteri, i cili ndoshta u rrit shumë shpejt, Katari dukej si një mundësi e madhe për shëlbim. Vetëm se Marcus Rashford, në moshën 25-vjeçare, tashmë ka një peshë në bark: humbi një nga penalltitë vendimtare në finalen e Kampionatit Evropian, pikërisht ndaj Italisë.

Prej aty iu desh të ndërtonte dhe rindërtonte veten, si në një klub ambicioz si United, por mbi të gjitha mes plagëve të Tre Luanëve, ende të përvëluar nga ai epilog në Londër ku Italia blu dominonte gjithçka. Por ai ka pasur gjithmonë cilësinë e duhur, Rashford. Dhe ai gjithmonë ka sjellë në shtëpi gola të rënda.

Tashmë në moshën 18-vjeçare, Hodgson kishte parë një talent të jashtëzakonshëm. Askush nuk e imagjinonte se ai do të tërhiqte Anglinë në fazën e 16-të – që do të luhej kundër Senegalit – por të gjithë prisnin një qëndrim, një demonstrim të rëndësishëm talenti.

Mënjanë për Kane, por edhe për Sterling, për yllin Foden, për pak luhatje që solli me vete. Rashford nuk ka pasur kurrë një rol në ekipin e parë te United, e lëre më me Anglinë. Megjithatë, me punë, me ambicie, veçanërisht me kaq shumë bujari, Marcus ka mundur të krijojë një vend mes besimtarëve të Southgate. Ai e kishte thirrur në vitin 2018 për Kupën e Botës në Rusi, duke e bërë debutimin kundër Tunizisë; ai e nisi atë – përsëri nga pankina – në Kampionatin Evropian të vitit të kaluar.

Tani? Tre gola në tre ndeshje. Golashënuesi më i mirë i turneut me djem të tjerë të artë që po bëhen burra të fortë të skenës së futbollit: Mbappé dhe Gakpo, metnre Valencia (Ekuador) përshëndetën turneun. Ndjenja këtu është se jemi vetëm në fillim të një historie të re. Gjithashtu dhe mbi të gjitha për Marcus Rashford.

Autori i dy golave ​​në ndeshjen e fituar 3-0 ndaj Uellsit, sulmuesi i Anglisë, Marcus Rashford është shprehur në mikrofonat e ‘Rai’: “Është një ndjenjë e mrekullueshme të shënosh dy gola në një Botëror. Ne jemi një ekip i madh, kemi dhënë te gjithe kontributin tonë dhe sonte kemi treguar se po bëjmë mirë.

Kualifikimi në 1/16 është hapi ynë i parë, duhet të krijojmë më shumë momente të tilla brenda turneut”. Me pas, ai ka sqaruar pse ate festim me dy duart e ngritur ne qiell ashtu si edhe shikimi i tij: “Ditet e fundit humba nje mik! U nda nga jeta pasi luftoi me kancerin. Mendova direkt per te…”.

Anglia ka mundur të fitojë bindshëm ndaj Uellsit me rezultatin 0-3. Pjesa e parë ishte me aksione të rrezikshme por goli nuk erdhi. Pjesa e dytë nisi në favorin e Anglisë, pasi në minutën e 50-të Rashford shënon një gol të jashtëzakonshëm me goditje dënimi.

Pas vetëm 2 minutash, Kane asiston për Foden dhe ky i fundit nuk gabon përpara portës. Uellsi ishte i pafuqishëm ku madje Anglia në minutën e 68-të, Rashford driblon bukur brenda zonës dhe shënon golin e tretë të sfidës. Me këtë fitore, Anglia do të përballet në raundin tjetër ndaj Senegalit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit