Nga mikëpritja e Tiranës te stadiumi, SPECIAL ONE flet para finales! “Vetëm për një gjë më vjen keq…”

24 Maj 2022
21:41
Telesport

Finalja e Conference League ka mberritur! Te merkuren ne Tirane, Air Albania Stadium, Roma do të përballet me Feyenoord në aktin final të Ligës së Konferencës UEFA për të fituar trofeun e parë evropian të njohur pas Kupës së Panaireve (1960-1961) dhe Kupës Anglo-Italiane (1972).

Verdhekuqte e presin këtë mundësi prej disa kohësh dhe në Tiranë dhe në prag të ndeshjes José Mourinho foli në konferencën për shtyp duke folur për ndeshjen e fundit të vitit, qe eshte edhe objektivi kryesor…

“Kemi arritur në fund të rrugës së këtij sezoni, me dy finalet për të luajtur në harkun kohor prej 4 ditësh. Finalja e parë na dha atë që meritonim, që kishim si objektiv kualifikimin në Europa League dhe kështu përmirësimin e renditjes së mëparshme.

Atje e fituam finalen. Për mua ishte një finale ku nuk mund të shkruash histori, por thjesht të mbarosh punën e një sezoni dhe të arrish objektivin. Por pa shkruar histori, në fakt.

Kjo finale është histori, një histori që tashmë është shkruar për të arritur këtu për të luajtur një evropian finale pas kaq vitesh. finale duhet të bësh gjithçka që është e mundur për të shkruar vërtetë historinë, pra duke fituar.”

Në lidhje me muralin që i kanë kushtuar në Tiranë dhe lidershipin më të fortë se lojtarët e tij, ai tha: “Njerëzit e marrin analizën gabim dhe them se këtu brohoritet Roma se ka një lojtar shqiptar. Kam luajtur në një Mançester. Finalja United-Real Madrid në Maqedoninë e Veriut dhe ishte një eksperiencë e mrekullueshme.

Tirana është e njëjta. Ata e meritojnë për rritjen e tyre si vend. Stadiumi është shumë, shumë i bukur. Sa keq për kapacitetin qe nuk bën tifozët të lumtur, por unë jam i lumtur që vij dhe luaj këtu. Kur arrini në ndeshjen e fundit të sezonit, puna është kryer, për mua nuk ka asgjë për të bërë në ditët e fundit.

Lidershipi nuk është diçka që mund të vishni. Nesër është dita e lojtarëve, ne trajnerët jemi jashtë, thjesht ndihmojmë. Nesër është ndeshja e fundit dhe për fat është një finale”.

Në lidhje me besëtytninë që Roma jeton në disa ngjarje, trajneri portugez u përgjigj kështu: “Unë jam një nga të paktët në futboll që nuk jam supersticioz. Nëse Roma humbi finalet në Olimpico para kaq shumë tifozëve, nuk është faji i tyre. Me pyeten se me cilën fanellë dëshiron të luash? Këtë sezon apo tjetër? Unë iu përgjigja se nuk më intereson. Nuk jam supersticioz.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit