Nisin bisedimet me talentin, Barcelona projekton planin si me Fati dhe Pedri! Por ajo klauzolë tani…

16 Maj 2022
16:20
Telesport

Barcelona dhe Gavi vazhdojnë negociatat për rinovimin e kontratës së futbollistit. Këtë të hënë ka pasur kontakte mes dy palëve, por pa arritur një marrëveshje përfundimtare. Ka ende disa çështje që duhen adresuar në bisedimet e ardhshme për të arritur një mirëkuptim.

Predispozicioni i dy palëve është i mirë dhe gjithçka tregon se do të arrihet një marrëveshje, edhe pse duhet të presim. Rinovimi i Gavi është një nga prioritetet e mëdha për Xavi Hernández.

Pas zgjatjes së kontratës së Ronald Araujos, klubi po fokuson të gjitha përpjekjet e tij në mbylljen e një dosjeje që ka qenë e hapur për shumë kohë. Dy palët kanë negociuar prej disa muajsh, por marrëveshja ende nuk është arritur.

Futbollisti e kupton se klubi duhet të bëjë përpjekje duke marrë parasysh performancën që ka pasur këtë sezon. Gavi është bërë, pavarësisht se është vetëm 17 vjeç, një ndeshje e përhershme për Xavi.

Tashmë ishte me Koeman dhe ka vazhduar të jetë pavarësisht zëvendësimit në pankinë. Diçka që, për shembull, nuk ndodhi me Nicon, i cili nga titullar me holandezin kaloi në zëvendësues. Dhe kërkon që të vlerësohet edhe fakti që tashmë është thirrur në kombëtare nga Luis Enrique.

Ndërkohë, klubi po kalon disa probleme ekonomike që i kufizojnë hapësirën e manovrimit kur bëhet fjalë për ofrimin e parave. Dhe e kupton që duke qenë 17 vjeç ka shumë vite që të ketë përmirësime në dosje.

Ideja e klubit është që ai të nënshkruajë deri në vitin 2028 me një klauzolë prej 1000 milionë euro. Në këtë proces diskutimi mes dy palëve po vijon, por ajo që bie në sy është se ka pasur një afrim mes dy palëve.

Oferta e parë që i bënë lojtarit ishte shumë larg aspiratave të tij, gjë që bëri të mundur parashikimin e shumë vështirësive për arritjen e marrëveshjes. Megjithatë, me kalimin e kohës propozimi i klubit është përmirësuar dhe pak ditë më parë ka pasur një takim mes përfaqësuesit të tij, Iván de la Peña, me Mateu Alemany dhe Jordi Cruyff në të cilin pozicionet ishin shumë afër dhe situata u zhbllokua.

Per kete ceshtje shkruajti dhe Fabrizio Romano sot: “Kontrata e re e Gavi me Barcelonën do të jetë e vlefshme deri në qershor 2027, klauzola aktuale e lirimit 50 milionë euro do të hiqet pasi Barça dëshiron të përfshijë klauzolë 1 miliardë euro siç bëri me Pedri dhe Ansu. I njëjti plan që nga dhjetori. Çështje kohe, në pritje të kontakteve të reja përfundimtare”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit