Një brez i artë po vjen te Liverpool, ja të rinjtë e tmerrshëm me të cilët Jurgen Klopp fitoi Carabao Cup dhe po lë trashëgimi

1 Mars 2024
11:27
Telesport
back button

Liverpool i sezonit 2024/25 do të nisë pa trajnerin Jurgen Klopp, prandaj duhet të fillojë një cikël i ri, i cili mund të jetë po aq i suksesshëm. Javët e fundit na kanë mësuar se “reds” mund të mbështeten jo vetëm në një ekip të shkëlqyer startues, por edhe në lojtarë të rinj të rëndësishëm. Dy prej tyre morën skenën qendrore në ndeshjen e raundit të 16-të të FA Cup të luajtur të mërkurën e kaluar: Leëis Koumas dhe Jayden Danns. I pari ka lindur në 2005, i dyti ka lindur në 2006, të dy shënuan në fitoren 3-0 kundër Southampton. Por kush janë këto bizhuteritë e Anfield?

Me origjinë nga Liverpool, Jayden Danns është një sulmues. Babai i tij, Neil, ishte gjithashtu një futbollist profesionist (5 paraqitje në Premier League dhe një në Kupën UEFA me Blackburn). Jayden iu bashkua akademisë së Liverpool në moshën tetë vjeç, duke bërë debutimin e tij në Premier League kundër Luton më 21 janar. Katër ditë më vonë ai ishte në Wembley, duke luajtur kohën shtesë në finalen e Carabao Cup. Kundër Southampton ai shënoi një dygolësh. Ai tashmë ka 6 ndeshje për kombëtaren U-18 të Anglisë dhe është një nga perspektivat më interesante në vend.

Lewis Koumas është gjithashtu djali i një ish-futbollisti. Babai i tij Jason ishte mesfushor-sulmues që luajti për kombëtaren e Uellsit në 36 raste, duke e lidhur emrin e tij me West Bromwich dhe Wigan. Djali i tij Lewis është një anësor i majtë, i cili e kaloi të gjithë karrierën e tij me “reds”. Debutimi i tij në ekipin e parë erdhi të mërkurën e kaluar kundër Southampton, ku ai shënoi një gol. Prandaj ai u bë lojtari i katërt më i ri në historinë e klubit që shënon në debutimin e tij. “Ëndrra e bërë realitet” komentoi vetë djali, i cili jetoi natën e tij të lavdisë nën sytë e babait të tij krenar dhe i vlerësuar nga stadiumi i tij. Ai tashmë ka 5 ndeshje për kombëtaren U-19 të Uellsit.

Në skuadrën që bëri një shfaqje në FA Cup spikat një tjetër lojtar i vitit 2005, mesfushori Bobby Clark nga Neëcastle. Edhe në rastin e tij, babai i tij ishte një futbollist: Lee Clark i Neëcastle ishte një krah i djathtë dhe një lojtar i rëndësishëm: 260 paraqitje. Djali i tij Bobby luan në mes të fushës, në ekipin e të rinjve të Liverpool, ku tregoi cilësitë e tij balistike ndërsa në ekipin e parë tashmë ka treguar veten me një asistim. Është edhe anëtar i kombëtares së të rinjve: 2 paraqitje me anglezët U-19.

Spanjolli Stefan Bajcetic është tashmë një “i rritur”, të paktën për nga militantizmi, i fundit nga djemtë e rinj të tmerrshëm të futbollistëve. Babai i tij Srdjan, serb, kishte veshur fanellat e Celta Vigo, Braga dhe Crvena Zvezda. Këtë vit, djali i tij Stefan ka qenë praktikisht gjithmonë jashtë fushës për shkak të dëmtimit, por ai ishte në rritje dhe i vlerësuar mirë nga Klopp, i cili e përdori atë në 19 raste vitin e kaluar, duke përfshirë një si titullar në Champions League kundër Real Madridit.

Këtij grupi i shtohen edhe lojtarët që nuk i kanë patur prindërit futbollistë, elementë shumë të rinj me potencial të madh. Ben Doak, i lindur në vitin 2004 në Skoci, aktualisht është jashtë b për shkak të një dëmtimi të meniskut. Klopp i dha besim si në Premier League ashtu edhe në Europa League, ku nisi tre ndeshje. Mbrojtësi i djathtë Conor Bradley është 20 vjeç dhe tashmë ka 13 ndeshje me ekipin e parë të Irlandës së Veriut. Në një lëvizje befasuese, Klopp madje bëri debutimin e tij si titullar në ndeshjen e Premier League kundër Bournemouth, duke dhënë një asistim. Ai bëri edhe më mirë në ndeshjen e radhës kundër Chelsea: Një gol dhe dy asistime.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit