“Një kolos me këmbë prej balte”, paralajmërimi: Nëse Galtier vazhdon me Donnarumma-n…

20 Shtator 2022
18:19
Denis Hakanaj

Si janë gjërat në Paris për Gigio Donnarumma? Jo mirë, sepse portieri italian nuk po imponohet në Ville Lumiere siç mund të pritej pas një viti ambientimi.

Trajneri Galtier ka besim tek ai dhe i ka dhënë fanellën e titullarit, pavarësisht se pas italianit qëndron Keylor Navas, jo një portier çfarëdo.

Por performanca është e luhatshme dhe disa gabime të shumta kanë sjellë shumë kritika. Pikërisht si ato që Jerôme Alonso, ish-portieri i PSG-së, ka shprehur për Le Parisien.

Problemet nisin në Madrid

Sipas të cilit të gjitha problemet e Gigios nisën me gabimin që çoi te goli i Benzemas në ndeshjen e kthimit të 1/8-ave të Champions League, e cila më pas u fitua nga Real Madrid.

“Mendoj se magjia u prish në Madrid. Para asaj ndeshjeje, edhe me ndryshimet në portë, më dukej një djalë që veçohej nga të tjerët, me një forcë dhe soliditet të pabesueshëm për moshën e tij, duke pasur parasysh përvojën në Europianin e fituar.

“Ai dukej si dikush që ishte në Parkun e Princave, i mbështetur në shtyllën e portës me një Coca-Cola-n në dorë dhe që kur vijnë kundërshtarët thotë ‘mos u shqetëso, do të kujdesem unë’. Por ndjenja që kemi të gjithë është se diçka ka ndryshuar”.

Kolos me këmbë prej balte

Duket se mbrojtja duket se nuk ka besim tek ai. “Ai e di gjithashtu që gjërat po ndryshojnë, sot kam ndjesinë se po shoh një gjigant me këmbë balte, sepse të gjithë e shohim që mbrojtësit nuk luajnë më me të si gjashtë muaj më parë, Marquinhos në radhë të parë.

“Dhe jam i bindur se është diçka që ka të bëjë me kolapsin e paraqitjeve të Donnarumma-s”. Pra, për Alonso-n është momenti që të thirret Navas, përndryshe…

“Dhe në stol nuk është Sergio Rico, një portier i dytë i vërtetë, nga ata që nuk luan kurrë nëse nuk dëmtohet titullari. Jo, nuk është njësoj nëse në stol është Keylor Navas, i cili është një nga pesë portierët më të mirët në botë.

“Nëse ai ka besim të plotë te Donnarumma, Galtier rrezikon të krijojë probleme në dhomat e zhveshjes”. Jo saktësisht ajo që pritej nga transferimi i Gigio-s te PSG…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit