Një shi tymuesesh ndalon derbin, pastaj shpërthen kaosi në fushë (Video)

29 Maj 2023
18:00
Denis Hakanaj
back button

Përfundoi në mënyrën më të keqe derbi i Stokholmit i cili u luajt të dielën e 28 majit në javën e 10-të të Allsvenskan, kategoria kryesore e futbollit suedez, mes Djurgarden dhe AIK.

Fajin e kishin tifozët miq që e shndërruan një ndeshje të qetë në një ndeshje autentike demash, mes lëshimit të bombave tymuese, pushtimit të fushës dhe përplasjes me policinë. Ndërkohë që mes lojtarëve ka shpërthyer një sherr i madh.

Zemërimi më në fund erdhi pothuajse në minutën e 90-të, kur tifozët e AIK-ut e kuptuan se nuk do të kishte fat tjetër veç humbjes së shtatë të sezonit, nga dhjetë ndeshjet e luajtura deri më tani në kampionat.

Një fillim i frikshëm që e la skuadrën e Stokholmit në vendin rënies dhe kështu me rezultatin 1-0 në favor të Djurgarden, shpërthyen trazira, deri në atë masë sa që ndeshja u ndërpre për shkak të hedhjes së vazhdueshme të tymuesve nga tribunat dhe tentativat e futjes në fushë, më vonë të suksesshme, të cilat detyruan policinë të merrnin vendin e lojtarëve.

Gjërat dolën plotësisht jashtë kontrollit, fillimisht në fushë, pastaj në tribuna. Me ndeshjen e ndërprerë 10 minuta para fundit, dy lojtarët e AIK-ut, Bjornstrom dhe Otieno, u përjashtuan me karton të kuq, dhe në atë moment tifozeria ultras e skuadrës mike u fut në fushë pasi nisi një hedhje të dendur me bomba tymuese.

Në atë moment nuk ishte më e mundur të luhej, pasi stadiumi u bë një ring i madh boksi. Përplasje me policinë dhe tifozët, ndeshja është ndërprerë dhe lojtarët janë futur në dhomat e zhveshjes.

Deri në vendimin përfundimtar: ndeshja është pezulluar dhe anuluar për shkak të pamundësisë për të luajtur 10 minutat e mbetura. Më pas, verdikti përfundimtar i Federatës Suedeze të Futbollit: konfirmohet rezultati i fushës, 1-0 për Djurgarden, me gjithë respektin për tifozët e AIK-ut.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit