Një tjetër “heqje koke” te Chelsea: ai kishte kundërshtuar shitjen e Lukakut te Interi!

27 Qershor 2022
17:49
Telesport

Te Chelsea ka nga ata që thonë jo! Klubi londinez është rikthyer nga një periudhë e trazuar që kulmoi me një revolucion të vërtetë menaxherial që rezultoi nga ndryshimi i pronësisë dhe lamtumira e Roman Abramovich, i cili ia dorëzoi frenat Todd Boehly, bashkëpronar aktual i klubit.

Në këtë skenar plot ngjarje dhe konfuze, ka hyrë edhe afera Lukaku, e cila nga ana e saj ka krijuar një ndarje të vërtetë të brendshme. Në fakt, ka pasur nga ata që që në fillim rezultuan kundër lamtumirës së tij, rrjedhimisht rikthimit te Interi.

Pas operacionit të tregut, në mënyrë të pashmangshme u ndanë rrugët e pronësisë së re dhe të “disidentëve”. Për kë po flasim? Jo i një figure si gjithë të tjerët, por i një personaliteti të spikatur brenda Chelsea, ai është ish-portieri Petr Cech.

Ky i fundit, pasi ka varur dorezat, ka nisur një jetë të re si drejtues, duke u bërë konsulent teknik dhe performancë i kompanisë londineze. Detyrat e tij ishin gjithashtu të rëndësishme për sa i përket tregut të transfertave, ku ai u dëshmua të ishte një mbështetje e madhe për ish-krahun e djathtë të Abramovich Marina Granovskaia, gruaja më e fuqishme në futboll, duke vepruar si ngjitës mes saj dhe menaxherit Thomas Tuchel.

Nuk është rastësi që Cech ishte vendimtar në disa negociata, si për ardhjen e portierit Mendy, por edhe për blerjen e Romelu Lukakut. Belgu, megjithatë, ka qenë molla e sherrit në kohët e fundit, pas lamtumirës së Granovskaia me Boehly për të mbuluar rolin “ad interim” edhe të drejtorit sportiv dhe të tregut të transferimeve të njerëzve. Ishte ai që përshpejtoi kohën e shitjes së Lukakut, një vit pas rekordeve prej 97.5 milionë paund, me formulën e huazimit prej rreth 8 milionë eurosh me disa bonuse të lidhura me rezultatet.

Një operacion që zemëroi fansat, të cilët do të donin një shitje më të favorshme nga pikëpamja ekonomike. Mirëpo, mbrojtësi i ri mezi priste të mbyllej për largimin e një futbollisti, i cili deri tani kishte treguar në çdo mënyrë se e kishte kokën diku tjetër, për t’u përqendruar edhe në operacionet e ardhshme.

Një këndvështrim diametralisht i kundërt, siç nënvizohet nga The Telegraph, me atë të Petr Cech. Ish-portieri ishte një nga sponsorët kryesorë të belgut dhe kishte përsëritur vazhdimisht nevojën për të mbajtur Lukakun për të paktën një sezon tjetër. Një pozicion i sqaruar edhe në një intervistë të publikuar pak para largimit të sulmuesit:

“Personalisht mendoj se ai do të ketë një sezon të mrekullueshëm. Sezonin e kaluar pamë se sa i fortë mund të jetë në fillim kur mbërriti. Por fatkeqësisht dëmtimi afatgjatë që ai vuajti në ndeshjen kundër Aston Villa ngadalësoi gjithçka dhe më pas ai kishte edhe Covid. E pamë në fund të sezonit, kur ishte në formë dhe gati për të shkuar sërish, sa i fortë është. Kam besim të plotë se do të rikuperohu dhe bëj një sezon të fortë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit