NOTAT E REAL MADRID | Një shejntor dhe një strateg meritojnë notën 10, dikush kthehet si Pippo Inzaghi

29 Maj 2022
0:14
Telesport

Real Madrid fiton nje tjeter Champions dhe tani jane 14 te tilla. Nje nate e madhe ne Paris, e vendosur nga Vinicius Jr me asistin e Valverde, qe ne fakt beri nje gjuajtje krosim. Nje ndeshje ku natyrisht meriton noten maksimale portieri Courtois…

Courtois 10 – Ai është njeriu i finales. Dje ai tha se më në fund është në anën e duhur të historisë, ai me të vërtetë është. Por është falë tij që Real Madridi kete mbrëmje mer trofeun e 14-te ne histori. Në pjesën e parë mbyll goditjen e Salah, në të dytën vendos të shpëtojë çdo top që mbërrin në zonen e tij. Ai ishte në finalen e dytë, merr gjithçka që Sergio Ramos ka marrë në dyzet sekondat e fundit.

Carvajal 7.5 – Në krah të tij është Luis Diaz, ndoshta klienti më pak i pakëndshëm nga të tre, kjo për të kuptuar kundërshtarin. Ai paraqitet shumë mirë sepse kolumbiani nuk ndizet kurrë. Pastaj kur hyjnë të tjerët, ai nuk humbet kurrë një dyluftim.

Militao 7 – Pothuajse asnjëherë i pastër gjatë gjithë lojës, efektiv. Ai nuk është i pashëm, por aftësia e tij është proporcionale: praktikisht të gjithë fitojnë me kokën e tij. Ne duelet ajerore nuk gabon asnje centimeter.

Alaba 7 – Luan me besim dhe si veteran, pa i lënë shumë hapësirë ​​Mané. Eksperienca e te luajturit dhe fituar nje finale te Champions i ka dhene ate siguri dhe bindje me shume per te performuar me qetesi.

Mendy 6.5 – Nuk është i bukur ta shohësh, ai nuk bën shumë përpara, por prapa përpiqet të ndaloje Salah dhe e ben me se miri duke mos gabuar asgje dhe treguar vemendje te vecante. Edhe kur iken Salaha, Courtois vendos te kthehet engjell mbrojtes.

Modric 7.5 – Artist i topit, ai praktikisht nuk e humb atë dhe nis aksionin 1-0 me një lojë inteligjente ndaj Robertson. Skocezi lë fushën e tij dhe Valverde fluturon larg (nga 90 ‘Ceballos pa note)

Casemiro 8 – I pasaktë kur duhet të menaxhojë topin, por nuk është ai që duhet ta bëjë. I mungon një gol sepse ka frikë të gjuajë në portë, por në mbyllje arrin t’i përplasë derën në fytyrë kujtdo. Ai pastron gjithçka që ndodh në zonat e tij!

Kroos 7 – Menaxhon topin duke prerë shpesh fushën e kundërshtarit, por pa tërhequr lojën që ndryshon frontin, përveç Benzemës në pjesën e parë. Inteligjent dhe i matur, edhe pse nuk eshte nder ndeshjet e tij me te bukura.

Valverde 7.5 – Nuk shfaqet asnjëherë në të gjithë pjesën e parë, por sapo vendos te dale perpara dhe te kete guxim, krijon avantazhin me një sulm duke shfrytëzuar mungesën e Robertson (nga 86’Camavinga pa note).

Benzema 7 – Kur prek topin duket si artist, nuk është keq për një qendërsulmues. Edhe në kërcime ai ka një fat të mirë, pak më pak me VAR qe anulon 1-0 pas një situate konfuze brenda zones se rreptesise. Por, ta kesh ne ekip je me fat…

Vinicius jr 8 – Sprint pak më pak se zakonisht, edhe pse kundërshtari e përmban me të njëjtën shpejtësi. Megjithatë, ashtu si Inzaghi te Milani dikur, zgjedh kohen, vendin dhe momentin e duhur per te goditur dhe shenuar. (nga 90’ Rodrygo pa note).

Carlo Ancelotti 10 – Ai fiton si italian, duke ulur ritmin që në fillim, duke u mbështetur në shejntorin Thibaut Courtois, Real Madridi i tij në fakt ka dy raste: te parin e shënon, por anulohet nga VAR. I dyti mbyll 1-0 finalen. 4 Champions ne 5 finale! Vetem duartrokitje…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit