“Nuk është normal”, ish-kampioni i botës: Mbappe është si Ronaldo

30 Nëntor 2023
17:03
Denis Hakanaj
back button

Mbrojtësi i majtë legjendar francez Bixente Lizarazu ka bërë krahasime mes Kylian Mbappe dhe Cristiano Ronaldos.

Nuk është sekret që Mbappe e ka admiruar Ronaldon ndër vite. Me të dy lojtarët që kanë filluar karrierën e tyre në krahun e majtë, shumë e kanë krahasuar më parë stilin e lojës të francezit me një Ronaldo më të ri. Kjo është mbështetur më tej nga Lizarazu, por në aspektin e mentalitetit dhe efikasitetit.

Fituesi i Kupës së Botës 1998 me Francën së fundmi lavdëroi Kylian Mbappe, duke thënë për Telefoot:

“Gjithçka që ai bën është fenomenale. Ne nuk e kuptojmë. Është anormale. Ai ka fuqinë magjike për të ndryshuar rrjedhën e një ndeshjeje i vetëm, kur të dojë. Ai e ka bërë shumë herë; ai frikëson mbrojtjen dhe u jep besim shokëve të skuadrës.

“Më pas, ai ka efikasitetin dhe mentalitetin e një lojtari si Cristiano Ronaldo, që dëshiron të bëjë gjithçka në aspektin statistikor. Dhe ai e bën këtë. Dhe pas tij qëndronin personaliteti, inteligjenca, komunikimi i saktë dhe roli i kapitenit”.

Kylian Mbappe konsiderohet gjerësisht si një pasardhës ideal i Cristiano Ronaldos. Francezi ka shënuar 261 gola dhe ka dhënë 118 asiste në 341 ndeshje për Paris Saint-Germain dhe Monaco.

Ai gjithashtu ka shënuar 46 gola dhe ka dhënë 30 asiste në 75 ndeshje për Francën, duke fituar Kupën e Botës në 2018-ën.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit