“Nuk jemi një skuadër”, Conte kundër ekipit: Ky është problemi më i madh

back button
18 Mars 2023
22:13
Denis Hakanaj

Antonio Conte nisi një sulm mahnitës ndaj lojtarëve të tij pasi ata shpërdoruan avantazhin prej dy golash. Tottenham ishte 15 minuta larg nga tri pikët në stadiumin St Mary, ku po kryesonte 3-1 ndaj Southampton.

Megjithatë, skuadra vendase rrëmbeu një barazim të pamundur – gjë që e bëri italianin, 53 vjeç, të vinte në dyshim yjet e tij. Ai i tha për BBC Sport: “Jam vërtet i mërzitur sepse kjo nuk është hera e parë dhe mendoj se sot mund t’ju them se kjo më mërzit shumë sepse ne po fitonim 3-1 dhe 15 minuta para përfundimit mendoj se duhet të fitonim.

“Gjërat filluan të përmirësohen sezonin e kaluar, por ne humbëm karakteristikën e sezonit të kaluar. Nuk dua të flas për aspektin teknik, shpirti mungon. Ne nuk jemi një ekip. Ne jemi një ekip ku secili mendon për veten e tij.

“Kur je kështu mënyrë që mund të ndodhë, ju humbni kundër Sheffield United dhe humbisni në FA Cup dhe me Milan-in dhe për ta mbyllur një ndeshje ku je duke fituar 3-1 dhe 15 minutat e fundit jeni në gjendje t’i japësh kundërshtarit mundësi të kthehet në ndeshje. Nuk e shoh ndjenjën e përgjegjësisë së lojtarëve”.

Conte shtoi se ai beson se ekipi i tij po shkon prapa dhe se kolapsi i së shtunës ishte “i papranueshëm”. “Tani është e vështirë – ne po punojmë shumë me këtë grup dhe për të ecur në drejtimin e duhur”, vazhdoi Conte.

“Po bëjmë hapa mbrapa, shoh shumë situata negative dhe shumë situata egoiste dhe lojtarë që nuk më pëlqejnë. Unë e di mënyrën se si mund të fitoj ndeshje, në të kaluarën kam mundur shumë skuadra, skuadra fituese.

“Tani përkundrazi ne po shkojmë prapa, askush nuk është i interesuar për këtë. Unë kam zhgënjim të madh për këtë sepse unë dhe stafi qëndrojmë çdo ditë për të menduar një mënyrë për t’u përmirësuar. Sinqerisht, është koha që unë duhet të marr përgjegjësinë për mua, stafi, klubi por edhe lojtarët.

“Lojtarët dalin në fushë, unë jam trajneri, marr përgjegjësinë, lojtarët duhet të marrin disa. Ajo që ndodhi në periudhën e fundit është e papranueshme dhe jam përpjekur në çdo moment të flas për të përmirësuar situatën dhe për të transferuar. Rëndësia për të qenë një ekip dhe për të ndihmuar njëri-tjetrin, por unë nuk po e shoh këtë.

“Sot ndodhi në një ndeshje që po fitonim 3-1, ishte në duart tona. Klubi dhe unë jemi gjithmonë nën vëzhgim, por lojtarët duhet të marrin përgjegjësi sepse unë nuk e shoh këtë. ‘Në një proces ku dëshiron të ndërtosh diçka, aspekti taktik është i rëndësishëm, por shpirti është më i rëndësishëm”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit