Nuk ka kthim te Juventusi, Morata pranon ulje page dhe rinovon me madrilenët

9 Qershor 2023
15:12
Alfred Lleshi
back button

Álvaro Morata ka rinovuar me Atlético Madridin ditën e sotme. Sulmuesi ‘rojiblanco’ nënshkruan kështu vazhdimësinë e tij deri në vitin 2026, pasi kontrata që e lidhte me entitetin madrilen skadoi brenda një viti. Sulmuesi shkoi në “Metropolitano” me Juanma López, agjenten e tij, për të vulosur të ardhmen, që ngjyrosur bardhekuq.

Siç zbulon “MARCA”, rinovim me ulje page, në të njëjtin skenar, do t’iu propozohet lojtarëve të tjerë si Koke apo Mario Hermoso, për të përmendur dy lojtarë të tjerë të rëndësishëm, të cilët gjithashtu i japin fund marrëdhënies së tyre me klubin më 30 qershor 2024.

Është një angazhim i vendosur nga Atlético Madridi për një lojtar si Morata, që e ka përfunduar sezonin me 15 gola. Pavarësisht se kompeticioni (sidomos Memphis) ia rrëmbeu ‘pronësinë’ në disa faza të sezonit, shifrat e sulmuesit spanjoll e vendosin atë si golashënuesin e dytë më të mirë, vetëm pas Griezmann, me 16 gola.

Sido që të jetë, Álvaro është një garanci goli dhe ‘rojiblancos’ nuk janë në gjendje financiare për të aksesuar futbollistë të këtij niveli në treg. Për këtë arsye, pavarësisht ofertës më të ulët, ka pasur gjithmonë optimizëm sa i përket mbylljes së zgjatjes së kontratës.

Me Morata të rinovuar, trajneri Simeone tashmë ka dy qendërsulmues të pastër për sezonin e ardhshëm: Alvaro Morata dhe Memphis Depay, i lartpërmendur, me kontratë deri në vitin 2025. Të dy do të marrin ndihmë sulmuese nga Griezmann dhe Correa, duke lënë dyshimet për çfarë do të sjellë e ardhmja nga Joao Felix.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit