Pas 11 vitesh te Arsenali, futbollisti kërkon t’i ndërpritet kontrata prej 110 mijë sterlinash në javë!

15 Gusht 2022
19:10
Telesport

Hector Bellerin ka kërkuar që Arsenali të ndërpresë kontratën e tij prej 110,00 sterlinash në javë me klubin pasi ai hyn në 12 muajt e fundit të marrëveshjes së tij. Bellerin ka kërkuar që marrëveshja e tij aktuale të anulohet për ta lejuar atë të largohet nga Topçinjtë në një transferim të lirë.

Mbrojtësi 27-vjeçar e ka gjetur veten të ngrirë në Emirates Stadium nën drejtimin e Mikel Artetës dhe e kaloi sezonin e kaluar në huazim me Real Betisin në La Liga. Ai bëri 32 paraqitje në të gjitha garat teksa Los Verdes Blancos fitoi Kupën e Mbretit vetëm për herë të tretë në historinë e tyre.

Raportet sugjerojnë se Bellerin është i interesuar të kthehet në Betis me një marrëveshje të përhershme, megjithëse transferimi varet nga nëse ai lejohet të largohet pa tarifë.

Betis aktualisht po kalon probleme të rëndësishme financiare, të cilat kanë penguar aftësinë e tyre për të operuar në afatin kalimtar deri më tani, me klubin në gjendje të regjistrojë nënshkrimet e tyre të reja vetëm pasi Marc Bartra të ishte bashkuar me Trabzonspor.

Megjithatë, Betis nuk është i vetmi klub i La Ligës i interesuar për të siguruar potencialisht shërbimet e Bellerin. Barcelona besohet të jetë gjithashtu e interesuar për nënshkrimin e 27-vjeçarit, pasi nuk arriti të sigurojë një marrëveshje për kapitenin e Chelseat, Cesar Azpilicueta në fillim të verës.

Bellerin e filloi karrierën e tij futbollistike në klubin katalanas, por njësoj si Betis, një lëvizje në Camp Nou do të kushtëzohej nga zgjidhja e vështirësive të vazhdueshme financiare të Barçës përpara fundit të afatit kalimtar.

Futbollisti spanjoll është aktualisht lojtari me shërbimin më të gjatë të Arsenalit, pasi iu bashkua akademisë së klubit nga Blaugrana në vitin 2011. Pasi i bëri përshtypje menaxherit të atëhershëm Arsene Wenger, Bellerin shijoi një periudhë huazimi në Watford në Championship gjatë sezonit 2013-14, përpara se të kthehej për t’u vendosur në Emirates.

Spanjolli do të vazhdonte të bëhej një ndeshje kyçe për Arsenalin gjatë gjithë pjesës së mbetur të dekadës së fundit, duke bërë mbi 180 paraqitje në Premier League dhe duke fituar tre Kupa FA në veri të Londrës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit