Futboll

Pele “kërcënon” Mbappe: “Nëse vazhdon rekordet, atëherë do të fshij pluhurin nga këpucët e mia…”

Të fitosh një Kupë Bote nuk është diçka që mund ta bëjnë të gjithë, aq më pak në moshën 19-vjeçare. Dhe nëse arrin të shënosh gol në finale, atëherë hyn në rekorde të rralla. Ja pra që Francë-Kroaci ka hyrë në historinë e rekordeve, me Kylian Mbappe protagonist autentik. Sulmuesi i PSG, në fakt në moshën 19 vjeç e 207 ditë është shënuesi i dytë më i ri që shënon gol në një finale të Kupës së Botës, pas krahëve të më të madhit të të gjitha kohërave, Pele. Vetë “Mbreti”, përmes një mesazhi në Twitter, e ka përgësuar asin francez, duke i uruar mirëseardhjen në klubin  U-20.

“Vetëm adoleshenti i dytë që shënon gol në një finale të Kupës së Botës. Mirë se vjen në klub. Është bukur të kesh shoqëri”, shkroi Pele, i cili në një tjetër postim “kërcënoi” francezin: “Nëse Mbappe do të vendoste të vendosë të vazhdojë të barazojë rekordet e mia, atëherë mundet edhe që të fshij sërish pluhurin nga këpucët e mia”. Ndërkohë e menjëhershme ishte përgjigja e francezit të datëlindjes 98: “Mbreti mbetet gjithmonë mbret”. Në fakt Pele rezulton të jetë futbollisti që ka shënuar në një finale Botërori në moshën më të re, vetëm 17 vjeç dhe 49 ditë.

Më shumë nga Futboll